Nemci prekrstili českého ministra zahraničia po tom, čo prespal prejav kolegu obvineného z korupcie, na Schlafenberg. Namiesto noblesy prináša, žiaľ, skôr vlastnosti Švejka.
Na kreslenom vtipe, ktorý vyšiel v denníku E15, hovorí malé dievčatko: „Keď bude krajine najhoršie, zobudíme blaníckych rytierov. Nemôžeme robiť veľmi veľký neporiadok, aby sme nezobudili ministra Schwarzenberga.“
Je to narážka na to, že jeden z najobľúbenejších českých politikov prespal parlamentnú obhajobu svojho poslaneckého kolegu Davida Ratha, obvineného z korupcie.
Hore bol päť a pol minúty
Zatiaľ čo predsedu vlády zakrýval väčšinu prejavu hovoriaci David Rath, podpredsedovia vlády Karolína Peake a Karel Schwarzenberg boli prakticky celý čas v zábere.
Denník MF Dnes zrátal, že počas 48 minút trvajúceho prejavu bol Schwarzenberg hore len päť a pol minúty. Niekoľkokrát takmer spadol zo stoličky, raz mu padla hlava na stôl.
Nič nové. Knísanie sa Karla Schwarzenberga patrí ku koloritu súčasnej českej politiky. Verejnosť ho vníma sympaticky.
Je to zaujímavé, keď sa na fotkách ukáže, že poslanci na zasadnutí hrajú počítačové hry alebo čítajú noviny, hneď všetci kričia, že sa v pracovnom čase flákajú. Ale keď dôležité rokovania minister zahraničia prespí, hodnotí to verejnosť ako politické gesto.
Na túto nôtu hral koniec koncov i jeden z predvolebných bilbordov, na ktorom bol spiaci šéf strany TOP 09 so sloganom: „Keď sa tárajú hlúposti, tak spím.“
Nevieme, či bolo súčasťou ministrovej taktiky dať najavo, že Rathovu snahu získať na svoju stranu poslancov považuje za „táranie hlúpostí“. Možnože to v pravom zmysle slova hlúposti boli (obvinený sa ukázal ako nedôstojný ufňukanec) a aj preto bola jeho zaspávajúca eskapáda prijatá vľúdne.
Nasledovník Švejka
Osobne si však aj tak myslím, že Schwarzenbergovo divadlo bolo tentoraz za hranicou politického i ľudského vkusu. Môžeme si myslieť o Davidovi Rathovi, čo chceme, ale nič to nemení na tom, že prednášal asi jeden z najdôležitejších prejavov svojho života.
Ak bol Karel Schwarzenberg unavený, mohol si zdriemnuť niekde v kuloároch. Na kanape by mu bolo lepšie než vpredu v snemovni.
Nemci hneď vtipne prekrstili nášho šéfa diplomacie na „Schlafenberg“. Nie je to žiadna tragédia, napokon i spiaci Schwarzenberg robí Česku v cudzine podstatne lepšie meno než väčšina bdejúcich politikov.
Ale je to škoda. Potomok aristokratického rodu by v českej ponovembrovej spoločnosti mohol byť určitým etalonom dôstojnosti, elegancie a noblesy. V skutočnosti sa ukázal skôr ako nasledovník Josefa Švejka.