TOKIO, BRATISLAVA. Nechcú strašiť ľudí. No plány energetickej spoločnosti Kansai Electric Power a úradov sú jasné.
Do polovice tohto mesiaca musia vybrať všetky zariadenia, ktoré sa stanú strategickou prioritou. Nemocnice, železnice či letiská musia dostať elektrinu aj vtedy, ak všade inde nebude. A elektriny bude málo.
Japonsko je ostrovná krajina, ktorá až tretinu svojej energie získavala z päťdesiatky jadrových reaktorov.
Po minuloročnej nehode v nukleárnom zariadení Fukušima však široká verejnosť aj regionálne samosprávy prestali zariadeniam dôverovať. A tie po naplánovaných údržbárskych odstávkach nespustili.
To chce vláda zmeniť. Do konca júla plánuje naštartovať prvé dva z odstavených jadrových reaktorov. Dôvodom je nedostatok energie v prefektúre Fukui.
Klíma a elektrina
Fakty
Jadrová elektráreň Ói
Jadrové zariadenie v prefektúre Fukui západne od Tokia. Reaktory 3 a 4 odstavili v marci a júli 2011. Chcú ich spustiť do konca júla.
Tretí a štvrtý reaktor v nukleárnom zariadení Ói západne od Tokia vypli minulý rok. V lete však bude nefunkčná jadrová elektráreň problém.
Odborníci odhadujú, že v oblasti bude chýbať až pätnásť percent energie, pričom nasledovať môžu rozsiahle výpadky.
A to aj napriek tomu, že krajina začala vo veľkom nakupovať uhlie a skvapalnený zemný plyn.
Japonci totiž počas teplého vlhkého obdobia zapínajú klimatizáciu a dopyt po elektrine rýchlo stúpa. Až tak, že energie nebude dosť.
„Ak teraz zastavíme jadrovú energiu, japonská spoločnosť sa z toho nemusí spamätať,“ povedal podľa Financial Times vo svojom televíznom prejave k Japoncom premiér Jošihiko Noda.
„Lacná a stabilná elektrina je životne dôležitá. Ak predtým reaktory dodávali tridsať percent japonskej elektriny a tieto dodávky zastavíme alebo nevyužijeme, japonská spoločnosť neprežije.“
Testy vydržali
Opätovné spustenie reaktorov je však aj otázkou vnútropolitického boja. Paradoxne, zúri vnútri stredoľavej vládnej Demokratickej strany.
Tretina poslancov podpísala list, v ktorom protestujú proti spusteniu elektrárne. Nezdá sa im, že vláda správne posúdila všetky riziká.
Premiér trvá na tom, že oba reaktory prešli záťažovými testmi. Tie ukázali, že ani v prípade zemetrasenia nenastanú žiadne problémy.
Do elektrárne tiež namontovali nové filtre, ktoré zabránia prípadnému úniku radiácie.
Odhaduje sa preto, že ak opätovné spustenie jadrovej elektrárne Ói schváli samospráva, reaktory do konca júla nabehnú.
A to aj napriek tomu, že nová štúdia vedcov naznačuje, že pod elektrárňou sa môže nachádzať seizmicky aktívny zlom.
„Zaviedli sme systémy, ktoré zabezpečia, že nehody sa už nestanú,“ dodal podľa denníka The Japan Times premiér Noda. „Aj keby reaktory prišli o všetky zdroje energie, ich jadrá sa neroztavia.“