Aktivisti dnes urobili fotografie ozbrojencov v obrnených vozidlách, ako sa valia ulicami damaskej štvrte Kafr Súsa.
BEJRÚT. Informovali o tom obyvatelia a aktivisti. V metropole dochádza k bojom čoraz častejšie, hoci doteraz bola pokladaná za baštu ovládanú prezidentom Bašárom Asadom.
Obyvatelia štvrte Mazza uviedli, že sa skrývajú vo svojich domovoch, pretože vonku prebieha intenzívna streľba. "Paľba je taká ohlušujúca, že si myslím, že nejaké strely zasiahli aj náš dom. Bojím sa vyjsť von a pozrieť sa, čo sa stalo," povedal jeden z obyvateľov.
V prvých fázach 15-mesačného povstania proti prezidentovi Asadovi bol Damask pevne pod kontrolou vlády a Asadove sily sa snažili rozdrviť opozíciu v ostatných častiach krajiny.
V posledných mesiacoch však paľba a ostreľovanie prepukajú aj v niektorých štvrtiach metropoly.
Nebudú dodržiavať prímerie
Aktivisti dnes urobili fotografie ozbrojencov v obrnených vozidlách, ako sa valia ulicami damaskej štvrte Kafr Súsa a z otvorov mieria puškami na okolie.
Ďalší aktivisti zverejnili na internete video z Mazzy, na ktorom sú zachytené stĺpy čierneho dymu stúpajúce z betónových budov k oblohe; v pozadí pritom počuť rachot paľby.
Aktivisti v Mazze uviedli, že povstalci zo Slobodnej sýrskej armády útočia na kasárne bezpečnostných síl vo štvrti. Tým prišli na pomoc autobusy plné príslušníkov milícií v civile, nazývaných "šabbíha", a tiež bojujú proti povstalcom.
Dnes už skôr explodovala na damaskom predmestí Kádsíja bomba uložená v aute a zabila najmenej dvoch členov vládnych bezpečnostných síl.
Povstalci, ktorí sa zapojili do povstania proti štyridsaťročnej vláde asadovskej rodiny, tento týždeň vyhlásili, že už nebudú dodržiavať prímerie, dohodnuté medzinárodným vyslancom Kofim Annanom.
Pach smrti nad sýrskou dedinou
Zápach spálených ľudských tiel sa dnes vznášal vo vzduchu nad opustenou sýrskou dedinou Mazraat al-Kubajr v provincii Hamá, v uličkách ležali časti tiel. Uviedli to pozorovatelia OSN po návšteve malej obce, kde došlo pred dvoma dňami k masakru 78 ľudí.
Toto vražedné vyčíňanie proti civilistom len zdôrazňuje, ako málo boli schopné urobiť veľmoci, aby zastavili čoraz častejšie zabíjanie počas 15-mesačného povstania proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Veľmoci totiž rozdeľujú odlišné záujmy na Blízkom východe.
Pozorovatelia OSN sa pokúšali dostať do sunnitskej moslimskej dediny už vo štvrtok, deň po hlásenom masakri, ale zabránili im v tom vládne sily a obyvatelia okolitých dedín. Dokonca po tíme OSN strieľali. Dnes sa mu už podarilo vstúpiť do roľníckej dediny Mazraat al-Kubajr a našli ju opustenú, ale všade bolo vidieť stopy po krvavom násilí.
Jeden dom bol zničený raketovou paľbou a guľkami, uviedla hovorkyňa OSN Sausan Ghoshehová. Ďalší dom bol zhorený, telá sa stále nachádzali vo vnútri. "Človek cítil mŕtvoly a po celej dedine boli rozhádzané časti tiel," povedala hovorkyňa.
Do dediny prišiel 25-členný tím OSN. Štyria pozorovatelia odišli po 90 minútach strávených na mieste, ostatných 21 členov pokračovalo v prehliadke.
Hrozný zločin, hlásil reportér
Reportér britskej spravodajskej stanice BBC Paul Danahar, ktorý pozorovateľov OSN sprevádzal, vyhlásil, že sa v dedine jednoznačne stal "hrozný zločin".
Novinár napísal na sociálnej sieti Twitter: "Predo mnou je kus mozgu, v rohu vidím množstvo zaschnutej krvi... Dva najväčšie domy na vrchu kopca v dedine spálil požiar. Zápach tiel je stále silný." A pokračoval: "Vnútro domov je zhorené. Nenašli sme žiadne telá. Ale objavili sme na cestách stopy, ako by po nich prešli obrnené vozidlá alebo tanky."
Ghoshehová povedala, že dedina Mazraat al-Kubajr približne so 150 obyvateľmi bola dnes prázdna, ale ľudia z okolitých obcí prišli a opísali udalosť.
"Ich informácie sa dosť rozchádzali. Musíme sa vrátiť (do základne), doplniť si to, čo sme počuli, a preveriť mená zabitých aj nezvestných," vysvetlila hovorkyňa OSN a dodala, že podľa slov niektorých vidiečanov vládne sily uniesli obyvateľov dediny Mazraat al-Kubajr.
Clintonová poslala do Ruska diplomata
Ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová vyslala do Moskvy diplomata Freda Hofa na rokovania o Sýrii. Spojené štáty sa tak snažili ešte viac vystupňovať nátlak na Rusko, aby podporilo politickú premenu v blízkovýchodnej krajine, ktorej súčasťou by bol aj odchod dlhoročného prezidenta Bašára Asada. Moskva však stále trvá na svojom postoji a je proti vynútenému odchodu Asada.
Predstaviteľ amerického rezortu diplomacie Hof sa dnes stretol s námestníkmi ruského ministra zahraničných vecí, Gennadijom Gatilovom a Michailom Bogdanovom.
Námestník Bogdanov vyhlásil, že mierový plán medzinárodného vyslanca Kofiho Annana, ktorý priamo nežiada Asadov odchod, by sa mal upraviť tak, ako ho bolo možné lepšie uplatniť v praxi - ale jeho podstatné prvky sa musia zachovať.
Bogdanov uviedol, že Moskva je otvorená takej vyrokovanej zmene v Sýrii, aká sa uskutočnila v Jemene. V tejto arabskej krajine bola dosiahnutá dohoda, na základe ktorej jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih vo februári, po roku nepokojov, sám odstúpil a odovzdal moc svojmu nástupcovi.
Moskva a Peking ostro odsúdili vraždenie civilistov v Sýrii, ale odmietajú plán na vynútenú politickú zmenu v krajine, nehovoriac už o vojenskej intervencii. Na ňu však nie je pripravený ani Západ.