MOSKVA, PRAHA. Čistku v médiách, ktoré sa nepodriaďujú diktátu z Kremľa, pripomínajú zmeny na najvyšších postoch v mediálnom holdingu Kommersant a moskovskom časopise Veľké mesto. Tento týždeň odstúpil zo svojej funkcie jeho šéfredaktor Filipp Dzjadko, niekoľko hodín pred ním rovnaký krok urobil i generálny riaditeľ Kommersantu Demjan Kudrjavcev.
Dzjadko vyhlásil, že za najdôležitejšie udalosti v metropole považuje protestné akcie opozície. Podľa bývalého šéfredaktora nový zákon o mítingoch, ktorý v piatok podpísal ruský prezident Vladimir Putin a ktorý zásadne sprísňuje postihy za účasť v pouličných nepokojoch, odporuje ruskej ústave. V tom sa zrejme rozchádza s vydavateľom listu. Preto nakoniec svoje miesto opustil.
Čistky v médiách
Odvolanie šéfa Kommersantu komentoval slovami: „Prvý letný mesiac tretieho Putinovho volebného obdobia môžeme všetci pozorovať čistku zdrojov nezávislej informácie“. K tomu sa prikláňa i väčšina internetových portálov. Napríklad Openspace uviedol, že hlavným dôvodom odvolania Kudrjavceva bolo to, že jemu sa zdá, že podriadená rozhlasová stanica Kommersant-FM „príliš vyčerpávajúcim spôsobom“ informovala o akciách opozície.
Majiteľ holdingu, ruský miliardár Ališer Usmanov síce niekoľkokrát vyhlásil, že sa nemiešava do obsahových otázok médií, ktoré financuje. Avšak po decembrových parlamentných voľbách odvolal generálneho riaditeľa Kommersant-holdingu Andreja Galijeva a šéfredaktora časopisu Vlasť Maxima Kovalského.
Dôvodom bola podpora demokratickej strany Jabloko. Na jeseň odišiel zo štátnej agentúry RIA Novosti pre cenzúru redaktor Grigorij Ochotin. V decembri 2011 musel opustiť svoju funkciu zástupca šéfredaktora internetovej agentúry „Gazeta-ru“ (súčasť holdingu Kommersant) Roman Badanin. Odmietol rozmiestniť na portále reklamu Putinovej strany Jednotné Rusko“.
Osobnosti odišli
Naopak, umiestnil na viditeľné miesta banner asociácie „Golos“ - nezávislej organizácie, ktorá monitorovala priebeh volieb. V tomto roku apríli bol z rady riaditeľov rozhlasovej stanice Echo Moskvy, ktorá patrí plynárenskému gigantu Gazprom, vyhodený šéfredaktor stanice Alexej Venediktov. Stanica je otvorená opozícii a dáva priestor demokratickým politikom.
Po nástupe Vladimira Putina k moci v roku 2000 urobili rozsiahlu čistku v mnohých médiách. Napríklad populárnu televíziu NTV odobrali jej majiteľovi, podnikateľovi Vladimirovi Gusinskému a získala ju štátna spoločnosť Gazprom. Väčšina významných novinárskych osobností z NTV odišla a z kanála sa stal výrazne prorežimný propagandistický nástroj.
Autor: Agentúra Epicentrum