WASHINGTON, BRATISLAVA. John Ruocco odmietal pomoc. Bál sa, že by to ohrozilo jeho postavenie v americkej armáde. Nechcel priznať, že má problém s depresiou. Mysleli by si o ňom, že sa chce len vyhnúť ďalšiemu nasadeniu vo vojne v Iraku. V roku 2005 sa obesil.
„Bol chorý. Zranili ho v boji v Iraku, navyše trpel depresiou, ktorú roky neliečil. A preto je teraz mŕtvy,“ povedala pre AP vdova po ňom Kim Ruoccová. Dúfa, že prípad jej manžela varuje iných vojakov v podobnej situácii a vyhľadajú pomoc.
Vojaci na ústupe
Samovraždy ničia americkú armádu viac ako vojny. Hrozivé rozmery dostáva tento rok, za 155 dní sa zabilo 154 vojakov. Ani vojna v Afganistane nemá v radoch americkej armády toľko obetí. A to sa ešte do štatistík nepočítajú veteráni, ktorí už nie sú v aktívnej službe a tiež často trpia depresiami.
Ak to takto bude pokračovať ďalej, počet samovrážd prekoná rekord. A to už Američania odchádzajú z Afganistanu, takmer úplne sa stiahli z Iraku.
Ani odborníci sa celkom nezhodujú v príčinách. Najčastejšie sa spomínajú následky bojov, posttraumatický stres, nesprávne užívanie liekov alebo finančné problémy, ktoré zas súvisia s hospodárskou krízou.
Ako najčastejšia príčina sa uvádza frustrácia zo zdanlivo nekončiacej vojny. Podobne ako Ruocco ani ostatní vojaci nechcú hovoriť o svojich psychických problémoch, považujú to za prejav slabosti. A keď opakovane chodia na bojisko, problémy sa len znásobujú. Nič na tom nemení ani to, že v Afganistane sú stále menej v teréne ako v kasárňach.
Velenie armády preto vytvorilo anonymné linky so psychiatrami, no pochopenie pre depresie nemajú ani niektorí velitelia. Práve oni by pritom mali najlepšie poznať svojich vojakov.
Nie sú šialení
„Ľudia, ktorí spáchajú samovraždy, nie sú väčšinou psychicky chorí ani šialení. Môžu byť nahnevaní, môžu prežívať nejaký žiaľ, depresiu alebo beznádej,“ píše sa v správe, ktorú zverejnilo americké námorníctvo. Píše v nej aj to, že bez prevencie by počet samovrahov mohol narásť štvornásobne.
Nejde len o samovraždy. Množia sa aj prípady sexuálnych útokov, problémov s alkoholom či násilím. Najtragickejší prípad sa odohral v marci tohto roka, keď zrejme psychicky chorý americký vojak zabil šestnástich Afgancov. Aj vtedy sa hovorilo o tom, že seržant mal psychické problémy po viacnásobnom nasadení do boja a zranenia z vojny v Iraku.