Najprv máte zakliknúť meno prvého rakúskeho prezidenta, hoci to nie je na Morave narodený Karl Renner, ktorý sa stal prvou hlavou štátu po druhej svetovej vojne, ale až ten z maďarského Komáromu Theodor Körner, zvolený ako prvý v priamej voľbe. Takže trochu chyták.
Potom je tam otázka na vek, kedy vás v Rakúsku môžu voliť do parlamentu, čo je od roku 2007 možné už od 16 rokov, a nie od 18, čo by zrejme každému napadlo ako prvé.
Monarchia alebo diktatúra?
Relaxovať môžete azda len pri otázke o tom, či je Rakúsko monarchia, demokracia, alebo diktatúra. Hoci, ktovie, ako tomu rozumie uchádzač z Afriky.
A to je tá lepšia polovica testu, ktorý si môžete na webe denníka Die Presse urobiť a zistiť, či by ste dostali rakúske občianstvo. Druhá sa vyberá podľa toho, kde chcete s novým občianstvom žiť.
Ak je to Viedeň, tak sa pripravte na otázky, odkiaľ má hlavné mesto pitnú vodu, koľko bytov tam postavili v medzivojnovom období a aká socha sa nachádza medzi Múzeom prírodných dejín a umeleckohistorickým.
Hneď, ako si spočítate body, je fajn prečítať si k tomu správu, že do konca roka chce vláda testy zmeniť tak, aby neboli plné nepotrebných historických faktov.
Rakúske hodnoty
Po novom by mali budúci občania vedieť čosi o hodnotách štátu, kde chcú žiť. Ako tam funguje demokracia, ako vyzerajú slobodné voľby a čo znamená rovnosť muža a ženy.
Niežeby to zastavilo klesajúce počty ľudí, ktorí chcú rakúsky pas.
Pocit by bol určite zmysluplnejší, než je pri vyplnení spomínaného testu. A to sme podľa bodov testom poľahky prešli.