Berlín 23. augusta (TASR) - Americkým vedcom sa podarilo identifikovať doteraz najväčšiu časť bielkovín v živom organizme. U nenápadnej baktérie Deinococcus radiodurans rozlíšili 1900 proteínov, čo je 61 percent proteómu celého organizmu. Proteóm označuje súhrn všetkých bielkovín, ktoré sa za určitých okolností nachádzajú v živej bunke, informuje nemecký denník Die Welt.
Doterajšie výskumy ukázali, že nenápadný organizmus je nezvyčajne odolný voči kyselinám, chladu, horúčave, dlhodobému suchu a neprítomnosti kyslíka. Bez poškodenia vydrží dokonca až 3000-násobok dávky rádiového žiarenia, ktorá je pre človeka smrteľnou.
V snahe preskúmať neuveriteľnú odolnosť baktérie sa vedci sústredili na jej bielkovinovú výbavu. Práve bielkoviny sú kľúčom k tomu, ako môže živý organizmus odolávať nehostinným podmienkam svojho okolia a prežiť v ňom.
Deinococcus radiodurans objavili ešte v 50. rokoch. Baktéria upútala pozornosť odborníkov tým, že aj napriek dezinfekcii mäsových konzerv rádioaktívnym žiarením prežila. Mikrób objavili aj v rádioaktívnom odpade. Pozoruhodné je, že jeho dedičný základ sa dokázal úplne obnoviť aj v prípade vážneho poškodenia napríklad atómovým žiarením.
Vedci dúfajú, že odolný mikroorganizmus bude v budúcnosti slúžiť na likvidáciu nebezpečného rádioaktívneho odpadu. Existuje už aj jeho geneticky pozmenený variant, schopný zlikvidovať vysokojedovatú ortuť. Baktéria by mohla poslúžiť aj pri vesmírnom výskume alebo pri výrobe liekov, uzatvára Die Welt.
jč ed