Moskva 23. augusta (TASR) Vážne znepokojenie nad hospodárskym zaostávaním Ďalekého východu Ruska dnes vo Vladivostoku vyjadril ruský prezident Vladimir Putin.
Na veľkej regionálnej porade v hlavnom meste Primorského kraja, ktorú miestne televízie vysielali v trojhodinovom živom prenose, ruský prezident upozornil, že ekonomické podmienky v regióne sa zhoršujú, ale rast cien za teplo a energie prekračuje celoruský priemer. Celý Ďaleký východ prežíva hlbokú ekonomickú a demografickú krízu.
Za desať rokov od roku 1991 Ďaleký východ Ruskej federácie opustilo 1,2 milióna osôb, teda asi 15 percent obyvateľov. Dnes tam zostáva len asi sedem miliónov obyvateľov.
Najviac ľudí sa odsťahovalo z Kamčatky, Čukotky a Magadanskej oblasti. Najhorší trend bol zaznamenaný v Magadanskej oblasti na brehoch Ochotského mora. Územie asi desaťkrát väčšie než Slovensko opustilo za desať rokov 57 percent obyvateľov a dnes tam trvalo žije menej než 250.000 osôb.
Podľa Putina ruský Ďaleký východ má dnes viac problémov než ich riešení. Prezident Ruska kritizoval príliš veľkú mieru nezávislosti desiatich subjektov Ruska na Ďalekom východe a výmenou za zvýšenie centralizácie ponúkol politiku preferencií a plošných dotácií.
"Je to časť Ruskej federácie, kde budeme musieť uskutočňovať politiku preferencií," zdôraznil Putin a konkrétne menoval zníženie taríf v železničnej preprave.
Vo Vladivostoku Putin začal svoje osemdňové turné po vybraných regiónoch Ruska, ktoré ukončí v Tatarstane. Kritika prílišnej nezávislosti regiónov, ktorú subjekty Ruska získali za Borisa Jeľcina podľa hesla "vezmite si toľko nezávislosti, koľko unesiete", je signálom, že hlava Ruska chce pokračovať v politike centralizácie krajiny cestou podpisu nových dohovorov subjektov s centrom podľa jednotného vzoru.
Úsilie Kremľa naštartované pred 18 mesiacmi narazilo na tuhý odpor práve v Tatarstane. Politická elita Kazane musela opakovane korigovať ústavu Tatárskej republiky a nepodarilo sa jej presadiť princíp dvojitého ruského a tatárskeho občianstva.
O Ďalekom východe ruské médiá informujú v lete spravidla v súvislosti s porušovaním pravidiel rybolovu a mafiánskymi praktikami. V zime palcové titulky informujú o katastrofálnom stave infraštruktúry, poruchách s dodávkou tepla a mrazoch v bytoch.
Obrovské problémy má na Ďalekom východe aj štátny sektor a ruská armáda. Energetici kvôli dlhom neraz vypínajú dodávku prúdu celým vojenským mestečkám a základniam.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem