PARÍŽ, BRATISLAVA. Radikálny ľavičiar tu sľubuje ničiť „upírov“ s predsudkami a radikálna pravičiarka odstaviť „blázna“, čo zaplaví krajinu imigrantmi.
V asi stotisícovom baníckom severofrancúzskom meste Hénin-Beaumont majú šťastie na najvýraznejšie osobnosti francúzskych parlamentných volieb.
Finančníci či imigranti?
Prieskum
Voľby do dolnej komory
- Socialisti: 32,5 %
- Ľavicový front: 7 %
- Zelení: 6 %
- Ľavica spolu: 45,5 %
- Pravicová UMP: 34 %
- Národný front: 14 %
Zdroj: Ipsos-Logica
Proti sebe tu kandidujú šéfka krajnej pravice Marine Le Penová a radikálny ľavičiar s podporou komunistov Jean-Luc Mélenchon.
Z tejto výraznej dvojice len jeden môže skončiť v parlamente. V nedeľu sa stretnú v prvom kole volieb a o týždeň podľa prieskumov v druhom.
Obom ide o veľa, Le Penová chce prvýkrát po vyše 20 rokoch dostať svoju stranu Národný front do parlamentu, Mélenchon môže posilniť upadajúci vplyv komunistov.
Le Penová, ktorá skončila s pätinou hlasov v prezidentských voľbách tretia, má šancu získať niekoľko kresiel. V Hénin-Beaumonte dosiahla jedny z najlepších výsledkov počas prezidentských volieb.
Zaručili jej ich vysoká nezamestnanosť a úpadok priemyslu v meste, ako aj jej boj proti korupcii socialistov, ktorí tu boli dlhé roky pri moci. Teraz jej však hrozí, že ju vyradí Mélenchon.
„Musíme ľuďom ukázať, že skutočným problémom sú finančníci, nie imigranti,“ hovorí Mélenchon s tým, že ľudia sú tu síce „nahnevaní, no nie fašisti“.
Prieskum agentúry Ifop-Fiducial predpovedá, že Le Penová vyhrá prvé kolo s 34 percentami proti jeho 29, no druhé vyhrá Mélenchon s 55 percentami. To ak by sa vzdal socialistický kandidát v jeho prospech.
Le Penová odkázala, že si počká na voľby, keďže agentúry sa aj predtým výrazne mýlili.
Súboj ozvláštnili súdne spory. Le Penová zvažuje zažalovať Madonnu za to, že pri koncerte v Izraeli chvíľu premietala na obrazovke jej tvár s hákovým krížom na čele. Mélenchon zasa zažaloval Le Penovú za sfalšovaný volebný leták, kde vyzýva, aby ho volili, v arabčine.
Ľavicová vlna
Socialisti sa medzitým tešia na ovládnutie 577-člennej dolnej komory parlamentu po desiatich rokoch. Dokonali by tak návrat k moci, ktorý naštartovali víťazstvom prezidenta Francoisa Hollanda. Väčšinu však budú mať vďaka spojencom z krajnej ľavice a zeleným. Celkovo prieskumy ľavici predpovedajú 45 až 46 percent.
Francúzi v zahraničí už volili a podľa prieskumov vo väčšine zahraničných obvodoch vrátane strednej a východnej Európy vyhrali socialisti.
Pravicovú UMP, ktorú viedol exprezident Nicolas Sarkozy, má podľa prieskumu Ipsos-Logica zverejneného v utorok, voliť 34 percent ľudí, 14 percent má získať radikálne pravicový Národný front.
Tieto strany však spolupracovať nechcú, čo jedných zrejme dostane do opozície a druhým môže znemožniť vstup do parlamentu.