Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
ISLAMABAD, TEL AVIV. Druhý najdôležitejší muž teroristickej siete al-Káida je mŕtvy. Abú Jahja Libi zomrel pri útoku amerického bezpilotného lietadla v Pakistane. Potvrdili to tamojšie i americké zdroje.
Šíril teror do sveta
Libi je nateraz najväčším úlovkom v kontroverznej americkej kampani, pri ktorej na teroristické ciele útočia bezpilotné lietadlá.
Podpisy pod rozsudky smrti musel v posledných dňoch vysvetľovať americký prezident Barack Obama potom, čo americké médiá napísali, že s dvoma poradcami rozhoduje, ktorého z teroristov zabijú.
Libi sa považoval za stratéga al-Káidy a dobrého mediálneho komunikátora. Jeho smrť predstavuje podľa Bieleho domu vážnu stratu pre globálnu teroristickú sieť.
Práve Libi, ktorý sa narodil v Líbyi a mohol mať do 50 rokov, pracoval na tom, aby sa ideológia a hlavne operácie al-Káidy šírili po celom svete.
V organizácii tiež mal postavenie hrdinu, lebo sa mu podarilo utiecť z amerického väzenia v Bagrame.
Americké spravodajské služby po ňom pátrali už dlho, bol na prvých miestach v zozname najhľadanejších teroristov.
Kliknutím zväčšite.
Bezpilotné útoky
Nie je prvým vysokopostaveným členom al-Káidy, ktorý zahynul pri útoku bezpilotného lietadla. V septembri minulého roka za podobných okolností zomrel predstaviteľ mimoriadne aktívnej jemenskej odnože alKáidy Anwar Avlákí.
Libi bol podľa expertov na al-Káidu, na rozdiel od súčasného lídra organizácie Ajmana Zavahrího, obľúbený.
„Bol učencom, ale vedel tiež uniknúť Američanom a ovládal štýl komunikácie, ktorý vyhovoval kmeňovým lídrom,“ povedal pre AP analytik Jarret Brachmann. Libim sa zaoberal niekoľko rokov.
Predpokladá sa, že tip na Libiho dostali Američania podobne ako na bin Ládina. Sledovali kuriérov, ktorí mu prinášali správy.
Hoci Američania v posledných týždňoch znížili po pakistanských protestoch frekvenciu používania bezpilotných lietadiel, v oblasti, kde dostali Libiho, sa lietadlá objavovali pomerne často.
Civilné obete
Táto taktika sa osvedčila v prípadoch ako Libi, no problematická je vtedy, ak lietadlá minú cieľ a o život prídu nevinní ľudia. Stáva sa to relatívne často. V Pakistane aj Afganistane, v regiónoch, kde sa podľa spravodajských informácií ukrývajú mnohí teroristi.
Nevydarené operácie len stupňujú nenávisť proti Američanom aj tým miestnym predstaviteľom, ktorí s nimi spolupracujú. Komplikujú tiež vzťahy Washingtonu s vládami, ktoré by Američania chceli mať na svojej strane.
Americké zdroje uvádzajú, že počet civilných obetí zabitých pri útokoch bezpilotných lietadiel je oveľa nižší, ako si ľudia myslia.