Moskva 23. augusta (TASR) Za pokračovanie mierových rozhovorov na Kórejskom polostrove sa dnes vo Vladivostoku na schôdzke s lídrom Severnej Kórey Kim Čong-ilom vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. Predseda severokórejských komunistov Kim Čong-il je na návšteve Ruska od utorka 20. augusta.
Prezident Putin rokoval so severokórejským hosťom predovšetkým o vzájomných hospodárskych vzťahoch a niektorých spoločných projektoch spolupráce. Obchodná výmena s komunistickou Kóreou je z hľadiska Moskvy zanedbateľná. Po vlaňajšej návšteve Kim Čong-ila v Rusku však Severná Kórea kúpila 250 ruských traktorov.
Severná Kórea opakovane prejavila záujem o prepojenie železničnej siete Kórejského polostrova s ruskou Transsibírskou magistrálou. Projekt by si však vyžiadal značné investície a proti sú podľa neoficiálnych správ aj niektorí vysokopostavení úradníci Primorského kraja. Železničná doprava z južnej časti Kórejského polostrova by totiž znížila príjmy ruskej námornej dopravy na Ďalekom východe.
V minulých dňoch najvyšší predstaviteľ Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v mestách Komsomoľsk na Amure a Chabarovsk navštívil vojenské továrne a kasárne ruskej armády. Dnes vo Vladivostoku zavítal do nového obchodného prístavu, mestskej pekárne a obchodného centra. V ľudoprázdnom luxusnom nákupnom stredisku, v ktorom ochranka ponechala len predavačky, sa vodcovi jednej z posledných komunistických krajín sveta najviac zapáčili pohyblivé schody.
Miesto nocľahu Kim Čong-ila vo Vladivostoku nie je známe. Ruské média nevylúčili, že diktátor strávi noc vo svojom opancierovanom vlaku v rekreačnej oblasti asi 20 kilometrov od Vladivostoku. V sobotu navštívi vo Vladivostoku štátnu univerzitu a následne ukončí návštevu Ruska.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab