Ak bude zákon schválený aj v druhom čítaní, ruština sa bude môcť používať vo verejných inštitúciách.
KYJEV. Ukrajinskí poslanci v utorok schválili v prvom čítaní kontroverzný zákon o používaní ruštiny v niektorých regiónoch. Legislatíva naráža na silný odpor ukrajinskej opozície a koncom mája aj vyvolala bitku v ukrajinskom parlamente.
Návrh zachováva oficiálny status ukrajinčiny ako úradného jazyka. Umožňuje však používanie ruštiny a ďalších menšinových jazykov v regiónoch, kde nimi hovorí ako materinským jazykom vyše desať percent obyvateľov.
Ak bude zákon schválený aj v druhom čítaní, ruština sa bude môcť používať na súdoch, v nemocniciach a ďalších verejných inštitúciách v 13 z 27 oblastí Ukrajiny, vrátane metropoly Kyjev a čiernomorského prístavu Sevastopoľ.
Ruština by sa ako "regionálny jazyk" mohla používať aj v televíznom vysielaní a v oficiálnych dokumentoch štátnych orgánov, uviedla agentúra RIA Novosti.
Podľa prozápadnej opozície návrh legislatívy rozbíja ukrajinskú národnú jednotu. Milióny rusky hovoriacich obyvateľov by podľa opozície stratili motiváciu učiť sa a používať ukrajinčinu.
Posilnenie štatútu ruského jazyka je jedným z predvolebných sľubov súčasného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.