Bývalý český hajtman rečami o politickej objednávke nepresvedčil. Poslanci ho vydali na stíhanie.
Agentúrne spravodajstvo sme o 19:20 nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Keď pred pár týždňami David Rath hovoril s členmi mandátového výboru, bol vraj zničený.
Pred Poslaneckú snemovňu prišiel bývalý stredočeský hajtman priamo z väzenia v starej forme.
Sebavedomý, výrečný a obviňujúci všetkých okolo. Aj keď experti na neverbálnu komunikáciu z neho čítali nervozitu.
Pred poslancami hovoril 48 minút, no podľa očakávaní ich nepresvedčil. Za jeho vydanie hlasovalo 183 poslancov, proti boli len dvaja.
Nepodržali ho ani bývalí kolegovia z ČSSD, niektorí sa zdržali, medzi inými aj expremiér Jiří Paroubek.
Kompletný záznam prejavu Davida Ratha:
Politická pomsta
Počas svojho výstupu sa Rath staval do pozície ukrajinskej expremiérky Julie Tymošenkovej.
Aj jeho obvinenie z korupcie je vraj politickým procesom, aj jeho podľa neho zadržiavajú v nedôstojných podmienkach, kde porušujú jeho ľudské práva.
Aj on hovoril o tom, že jeho krajina prestáva byť demokraciou. „Kauza je politická pomsta, snaha o odstránenie opozičného politika a tvrdého kritika vlády,“ vyhlásil v úvode svojho prejavu.
V snemovni ho strážili traja ozbrojení strážcovia, ktorí ho do Prahy aj priviedli. To označil za demonštráciu sily.
Pomenoval aj objednávateľa – ministra obrany Jana Kubiceho. Ten sa preslávil v roku 2006, keď ako šéf Úradu boja proti organizovanej kriminalite v správe napísal, že strana ČSSD je napojená na mafiu.
Kubice sa vraj teraz bývalému členovi sociálnej demokracie mstí. Žalobu mal podať Kubiceho človek. Dostala ju severočeská prokurátorka Lenka Bradáčová, ktorej vraj za to sľúbili povýšenie.
A polícia potom na Rathovo dolapenie použila také prostriedky, aké nikdy predtým. To všetko na príkaz ministra.
Obvinenia nespomínal
K obvineniam sa Rath veľmi nevyjadroval. Priamo nespochybnil predraženie spornej zákazky rekonštrukcie Buštěhradského zámku, len povedal, že polícia na to nemá nezávislý posudok. Korupciu odmietol.
Ponúkol však novú verziu o siedmich miliónoch v škatuli, s ktorými ho zatkli. V pôvodnom vyhlásení tvrdil, že si myslel, že v nej nesie víno.
Po novom už vedel, že ide o peniaze. Tie mali ísť na kampaň pre jesenné krajské voľby. Aj v tom prípade by však išlo o porušenie zákona o praní špinavých peňazí.
Poprel tiež, že by u neho alebo v jeho nehnuteľnostiach našli v podlahe ďalšie desiatky miliónov korún alebo samopal.
To však ani nikto netvrdil, samopal našli u jeho spolupracovníkov, ktorí sú s ním vo väzbe, peniaze u otca.
Karel Schwarzenberg počas prejavu zaspával. REPROFOTO - SME
Stráženejší než Breivik
Zvyšok rozpravy sa už niesol v politickom duchu. Opoziční poslanci sa síce Ratha vyslovene nezastávali, no upozorňovali na pochybenia polície a vlády.
„David Rath je vinný tým, že predbehol iných, ktorí mali za svoje kauzy skončiť vo väzení už dávno,“ vyhlásil v rozprave šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.
Kauzy koaličných politikov vraj výrazne presahujú Rathovu škatuľu od vína plnú peňazí.
Vládni politici Rathovo vystúpenie veľmi nekomentovali. „Je len na súde, aby rozhodol, čo je lož a čo pravda,“ povedal minister financií Miroslav Kalousek. Premiér Petr Nečas zas poznamenal, že od Ratha sebareflexiu nečakal.
Prokuratúra ho teraz môže obžalovať, na Bradáčovú zo severných Čiech sa už sťažovať nemôže. Ústecké štátne zastupiteľstvo jeho prípad totiž minulý týždeň odovzdalo stredočeským kolegom.
Prejav ľudí lákal, ministra uspal
Očakávaný Rathov prejav vysielala štátna televízia v priamom prenose. Ľudia napriek tomu upchali vrátnicu snemovne.
PRAHA, BRATISLAVA. Pripomínalo to futbalový zápas, ktorý chce v priamom prenose sledovať celá krajina. O očakávanom vystúpení Davida Ratha v parlamente sa písalo tak ako o politickej téme už dlho nie.
Lidové noviny napríklad opísali aj to, čo dostane Rath na cestu. Podľa zákona totiž každý väzeň musí pri prevoze dostať balíček s jedlom. Na cestu z väzby v Litoměřiciach do parlamentu dostal Rath nápoj, chlieb, salámu, paštétu a oblátku.
Rathovo vystúpenie potom štátna televízia vysielala v priamom prenose, dalo sa sledovať aj na internete. Napriek tomu priamo do Poslaneckej snemovne prišlo osobne množstvo ľudí, podľa iDNES.cz viac, ako sa zmestí do priestorov pre verejnosť.
Vedenie našlo riešenie – návštevníci sa v galérii mali striedať každú polhodinu.
O niečo menej zaujatý Rathom vyzeral minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg. Aj keď sedel priamo za rečníckym pultom, bol teda stále v zábere kamier, väčšinu času strávil so zatvorenými očami, pričom mu padala hlava a nakláňal sa z boka na bok.
„Šikovne predstieram spánok, aby som sa občasným kymácaním dostal z dosahu kamery,“ napísali recesisti v jeho mene na Twitteri.