ATÉNY, BRATISLAVA. Kritici im hovoria, že iba odmietajú úspory. Nemajú vraj žiadny plán, ako by v prípade víťazstva v júnových voľbách vytiahli Grécko z krízy. A zaistili, aby nezbankrotovalo a zostalo v eurozóne.
Radikálna ľavicová SYRIZA, ktorá sa v roku 2009 tesne dostala do parlamentu, no teraz je medzi favoritmi volieb, včera chcela kritikov umlčať.
Predstavila svoj ekonomický program. A ako napísal portál Greekreporter, hoci Európe sa z neho tají dych, líder koalície Alexis Tsipras vyzerá, že sa ani nepotí.
Žiadne vyjednávanie
O finančnej pomoci sa 37-ročný bývalý mladý komunista vyjadril jednoznačne. „Prvý čin vlády ľavice bude zrušenie bailoutu a implementovaných zákonov,“ povedal včera podľa médií.
Čo chce SYRIZA
Program
- Zrušiť memorandum o pôžičke EÚ, ECB a MMF.
- Vyjednať s veriteľmi zníženie dlhu, prípadne moratórium.
- Zvrátiť niektoré úsporné opatrenia, napríklad zvýšiť minimálnu mzdu či podporu v nezamestnanosti.
- Znížiť DPH na základné potraviny ako chlieb a mlieko.
- Zastaviť privatizáciu.
- Znárodniť banky, ktoré potrebujú pomoc, takisto aj energetické a telekomunikačné firmy.
- Zvýšiť dane pre bohatých.
Tsipras vylúčil akékoľvek vyjednávanie s Európou ohľadom pomoci, ktoré dohodli v marci. Rokovania o zjemnení podmienok 130miliardovej pomoci sľubujú hlavné politické strany.
„Neexistuje dobré alebo zlé memorandum. Buď ho schválite, alebo zrušíte. A my ho zrušíme,“ povedal podľa portálu Ekathimerini. Práve trvanie na podmienkach pomoci nazval Tsipras cestou k bankrotu a drachme.
Úsporné opatrenia, ktoré Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond žiadajú za druhú pôžičku, sú v Grécku mimoriadne nepopulárne.
Ich predstavitelia naznačili, že v prípade ich odmietnutia by už Grécko nedostalo žiadne ďalšie peniaze.
Hrozil by mu bankrot aj vystúpenie z eurozóny. Lucas Papadimos, donedávna premiér krajiny, varoval, že Grécku dôjdu peniaze už koncom júna, pár dní po voľbách. SYRIZA si to však nemyslí.
Ďalší odpis dlhu
Giorgos Stathakis, ekonomický expert strany, povedal, že grécka vláda aj bez pôžičky bude mať peniaze.
„Na dôchodky a mzdy je dosť peňazí. Ich nedostatok príde iba v posledných dvoch mesiacoch roka a myslím, že dovtedy už budeme mať riešenie,“ povedal pre televíziu Skai TV.
Hneď po odmietnutí memoranda chce Tsipras diskutovať s gréckymi veriteľmi o odpísaní dlhu. „Budeme chcieť novú reštrukturalizáciu dlhu, prípadne moratórium na splácanie úrokov, kým sa nezlepší ekonomika,“ povedal Tsipras. Časť dlhu už súkromní veritelia Grécku odpustili.
Ak SYRIZA vyhrá voľby, zastaví a zvráti aj niektoré úsporné opatrenia, ktoré Gréci museli prijať. Napríklad sľúbili vrátiť minimálnu mzdu na 751 eur, či zvýšiť podporu v nezamestnanosti a predĺžiť ju na dva roky. Príjmy chce získať zdanením bohatých.
SYRIZA tiež plánuje zastaviť privatizáciu. Grécke banky, ktoré potrebujú pomoc od štátu, naopak znárodní. Pod štátnu kontrolu by naspäť chcela získať aj telekomunikačné či energetické firmy.
Tesný súboj
Populárne slová, že existuje aj iná cesta záchrany, ako prijať ťažké škrty, Tsiprasovi zatiaľ vychádzajú. Kým vo voľbách získala jeho strana 17 percent, v poslednom prieskume dosiahla vyše 31.
Niektoré prieskumy však dávajú víťazstvo vo voľbách, a teda i 50 bonusových poslancov konzervatívnej Novej demokracii. Kľúčové voľby pre Grékov aj pre eurozónu tak budú tesné.