SINGAPUR. Americký minister obrany Leon Panetta v noci nadnes vyhlásil, že USA nepodniknú vojenskú akciu v Sýrii bez schválenia Bezpečnostnou radou OSN - čo je vzhľadom na odpor Ruska nepravdepodobné.
Panetta novinárom cestou do Singapuru povedal, že jeho najväčšou úlohou je zaistiť, že akékoľvek prípadné nasadenie amerických vojakov bude mať potrebnú podporu medzinárodného spoločenstva.
Vyhlásenie ministra prišlo deň po tom, čo veľvyslankyňa USA pri OSN Susan Riceová naznačila, že určitý druh vojenského zásahu môže byť poslednou možnosťou vzhľadom na to, že diplomatické snahy neviedli k odstúpeniu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Bill Clinton prirovnáva Sýriu k Bosne
Americký exprezident upozornil, že pre USA bude "veľmi ťažké", ak budú konať osamotene.
Bývalý americký prezident Bill Clinton sa domnieva, že zhoršujúca sa situácia v Sýrii je v niektorých ohľadoch podobná kríze, ktorá bola v Bosne a Hercegovine v prvej polovici 90. rokov.
Clinton v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNN uviedol, že sa musí nájsť cesta k ukončeniu násilia. Zároveň dodal, že chápe administratívu terajšieho prezidenta USA Baracka Obamu, ktorá sa aj viac ako rok po začali krviprelievania v Sýrii zdržala vojenskej intervencie v tejto krajine, citovala dnes agentúra Reuters.
Biely dom, ktorý uviedol, že jeho možnosti sú ohraničené, odmietol aj výzvy republikánskeho prezidentského kandidáta Mitta Romneyho na konkrétnejšie kroky v záujme ukončenia vlády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Exprezident Clinton sa domnieva, že po Asadovom odchode sa "svet poponáhľa na pomoc Sýrii". Zároveň však upozornil, že pre USA bude "veľmi ťažké", ak budú konať osamotene.
"Mali by sme rešpektovať súčasnú zdržanlivosť nášho prezidenta a našej vlády," podotkol s tým, že situácia je podobná tej, pred akú bol postavený on sám v čase, keď prepuklo násilie v bývalej Juhoslávii.
"V Sýrii sme tam, kde som bol ja v Bosne v rokoch 1993-94. Trvalo nám to dva roky," povedal Clinton. Aj vtedy bol podľa vlastných slov odhodlaný konať, nemohol to však urobiť sám. Ostatné európske krajiny najprv museli nadobudnúť "presvedčenie, že majú podporiť náš postoj", dodal.
tasr