BRUSEL. Tabak je najčastejšou príčinou úmrtia v Európskej únii, ktorému sa dá predísť, oznámila Európska komisia v rámci štúdie zverejnenej deň predtým, ako si verejnosť pripomenie Svetový deň bez tabaku.
Podľa správy Európskej komisie tabak každoročne zapríčiňuje približne 700-tisíc predčasných úmrtí v Únii.
V celosvetovom meradle ide každoročne o takmer šesť miliónov obetí na životoch.
Komisia pokračuje v presadzovaní komplexnej politiky kontroly tabaku, ktorá má viesť k zníženiu jeho spotreby v celej Európskej únii.
Zo štúdie o postojoch k tabaku vyplýva, že počet denne vyfajčených cigariet na osobu je 14,2, čo predstavuje mierny pokles v porovnaní s predošlým prieskumom z roku 2009 (14,4 cigarety denne).
Problematické kaviarne a bary
Prieskum tiež zistil, že polovica obyvateľstva Únie nikdy nefajčila a tento stav sa v posledných troch rokoch nezmenil.
Až 61 percent súčasných fajčiarov sa už pokúsilo prestať fajčiť.
Hoci podiel ľudí vystavených tabakovému dymu v reštauráciách a baroch sa znížil o 17 percent, 14 percent občanov Únie stále uvádza, že bolo za posledných šesť mesiacov vystavených fajčeniu v reštauráciách a 28 percent vnútri kaviarní a barov.
Európska komisia upozornila na skutočnosť, že 73 percent občanov Únie je za zavedenie ochranných znakov s cieľom obmedziť nelegálny obchod s cigaretami, aj keby to malo za následok ich zdraženie.
V tejto súvislosti 33 percent fajčiarov a bývalých fajčiarov uvádza, že zdravotné varovania na baleniach tabakových výrobkov majú alebo mali vplyv na ich postoje a správanie, pokiaľ ide o fajčenie.
Slovákov odrádzajú varovania
Slovensko spoločne s Portugalskom sa delí o druhé miesto v rebríčku krajín Únie s najnižším počtom fajčiarov.
Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového odboru Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku.
Na Slovensku a v Portugalsku podľa štúdie fajčí 23 percent ľudí. Najmenej fajčiarov žije vo Švédsku (13 percent).
Na Slovensku "narastá aj trend skoncovania s týmto zlozvykom, od roku 2006 u nás narástol počet tých, ktorí sa rozhodli už si nezapáliť o 7 percent. V tomto smere patríme medzi tri krajiny kde počet ex fajčiarov v poslednom období narástol," oznámila Ludviková.
Slovensko je však na prvom mieste s najnižším počtom vyfajčených cigariet fajčiarmi, denne si zapália priemerne 11,7 cigarety. Najviac denne vyfajčia na Cypre, a to 20,5 cigarety.
Štúdia ukázala, že na Slovensku s fajčením prestávame, alebo sa o to pokúšame najmä pre cenu cigariet (54 percent), potom nasleduje zdravie (51 percent) a aj kvôli našim blízkym (47 percent).
Podľa prieskumu 15 percent Slovákov prestalo fajčiť vďaka varovaniam na škatuľkách.
Patríme do pätice krajín, kde takéto varovania majú najväčšiu šancu odradiť nás od tohto zlozvyku, dodala Ludviková.