KYJEV. Tento krok je súčasťou hľadania stratégie, keďže hlavná líderka Julia Tymošenková je vo väzení, napísala agentúra AP.
Po tom, čo expremiérku Tymošenkovú odsúdili na sedem rokov väzenia, jej strana sa spojila s druhou najväčšou opozičnou skupinou vedenou miliardárom a bývalým predsedom parlamentu Arsenijom Jaceňukom.
Obe prozápadné strany, Blok Julie Tymošenkovej (BJuT) a Naša Ukrajina - Národná Sebaobrana (NU-NS), v programe sľubujú zvýšenie platov pre štátnych zamestnancov, boj proti korupcii a reformu polície a justície. Sľúbili aj prepustenie Tymošenkovej a jej spolupracovníkov. Západ ich väznenie odsúdil ako politicky motivované.
Tymošenková - dlhoročná rivalka prezidenta Viktora Janukovyča - popiera obvinenia zo zneužitia právomoci a korupcie, ktorých sa mala dopustiť ako premiérka.
"Naším cieľom nie je len poraziť tých, ktorí mučia Ukrajinu. Naším cieľom je dostať ukrajinskú politiku na novú úroveň," povedal na tlačovej konferencii Oleksandr Turčinov, blízky spolupracovník Tymošenkovej.
"Našou hlavnou prioritou je obnovenie demokracie na Ukrajine a aby bol parlament skutočne zástupným orgánom," dodal.
Po tom, čo Janukovyč pred dvoma rokmi tesne porazil Tymošenkovú, prezident oslabil právomoci parlamentu. Tiež zasiahol proti protivládnym protestom, inicioval vyšetrovanie občianskospoločenských skupín a pokúsil sa obmedziť slobodu tlače.
V aprílovom prieskume agentúry Centr Razumkova (Razumkov Centre) získala opozičná aliancia približne 20-percentnú podporu, o niečo viac ako Janukovyčova strana so 17 percentami. Štatistická chyba prieskumu na 2008 respondentoch bola 2,3 percentuálneho bodu.
Odborníci však hovoria, že opozičná koalícia nie je stabilná a mohla by sa v nasledujúcich mesiacoch rozpadnúť. Jej úspech v októbrových voľbách bude závisieť nielen od toho, či opoziční odložia osobné ambície a budú spolupracovať, ale aj od demokratickosti volieb.