Sudán a Južný Sudán majú v utorok pokračovať v mierových rokovaniach.
DŽUBA.
Informoval o tom hlavný juhosudánsky vyjednávač Pagan Amum, ktorý však stále verí, že rokovania, ktoré sa uskutočnia v utorok v Addis Abebe, prinesú pozitívne výsledky.
Bombardovanie juhosudánskeho územia potvrdil aj hovorca armády Philip Aguer.
Pokiaľ by sa tieto správy potvrdili, išlo by o porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z 2. mája, ktorá vyzýva na ukončenie týždňov bojov ohrozujúcich regionálnu bezpečnosť.
Sudán a Južný Sudán sa minulý týždeň dohodli, že budú pokračovať v rokovaniach, ktoré zastavili pohraničné boje v apríli. S rozhovormi na nátlak medzinárodného spoločenstva na čele s Africkou úniou (AÚ) súhlasili obaja prezidenti - sudánsky Umar al-Bašír ako aj juhosudánsky Salva Kiir.
Násilie v pohraničnej oblasti sa vystupňovalo po tom, ako sa juhosudánski vojaci 10. apríla zmocnili ropných polí pri mestečku Hidžlídž, ktoré si nárokujú obe časti rozdeleného Sudánu.
Juhosudánska vláda tvrdí, že sa následne rozhodla ustúpiť, aby zabránila vypuknutiu vojny, sudánski lídri však hovoria o vyhnaní okupantov.
Južný Sudán sa od Sudánu oddelil v júli minulého roka na základe referenda, v ktorom sa obyvatelia prevažne kresťanského juhu vyslovili za nezávislosť od moslimského severu.
Obaja noví susedia sa však nedokázali dohodnúť na presnom vymedzení hranice ani na rozdelení zisku z ropy, ktorá je základným zdrojom príjmov pre ich hospodárstvo.