BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána sa pod heslom „každé narodené dieťa znamená ďalšieho budúceho daňovníka“ rozhodla riešiť nízku pôrodnosť.
Kým v roku 1980 malo Maďarsko 10,7 milióna obyvateľov, vlani už len necelých desať miliónov. Každý piaty pár sužuje neplodnosť.
Nový babyboom
V dokumente Nový baby boom, zverejnenom v máji, pracovná skupina ministerstva hospodárstva ponúka nápady, ako primať ľudí mať deti.
Veľký ohlas verejnosti a médií vzbudil hlavne návrh zmeniť dôchodkový systém. Po novom by výšku dôchodku ovplyvňoval aj počet detí - čím viac detí, tým vyšší dôchodok. Podľa denníka Blikk by zmeny boli priepastné.
Bezdetný človek by dostal asi 70-tisíc forintov, rodič so štyrmi deťmi dvojnásobok. Systém ráta s tým, že rodičia budú mať deti aj preto, aby mali za seba nástupcu v platení dôchodkov, na základe princípu solidarity.
Dokument obsahuje aj ďalšie nápady: prispievať mladým rodinám na bývanie a auto či zaviesť poukážky zbavené daní, ktoré by zamestnávatelia poskytovali zamestnancom na pokrytie nákladov za opatrovateľky.
Rodinám s nadpriemernými príjmami má byť zabezpečené, aby mohli svoje prídavky ponúknuť chudobnejším.
Mamičky nech zostanú doma
Návrhy vychádzajú z myšlienky, že je väčšia pravdepodobnosť narodenia ďalšieho dieťaťa, ak sa matka nevráti hneď do zamestnania.
Mamičky chcú motivovať napríklad peňažnými výhodami. Rodiny by chceli stmeliť možnosťou flexibilného pracovného času, prácou z domu alebo možnosťou pracovať na čiastočný úväzok za plnú mzdu.
Zmeny by sa dotkli aj vysokoškolákov. Ministerstvo navrhuje internáty pre mladé páry s deťmi za symbolický prenájom či škôlky pri internátoch. Pri narodení prvého dieťaťa by sa mal zaviesť príspevok vo výške 150-tisíc forintov. Rodiny by mali mať aj rôzne daňové úľavy.
Opozícia návrhy kritizuje. Podľa socialistov (MSZP) len prehĺbia chudobu, no neriešia čím.
Krajne pravicový Jobbik označil kampaň za falošnú a gýčovú, na druhej strane kritizoval aj to, prečo sa vláda politike rodičovstva nezačala venovať skôr.