Paolo Gabriele pápežovi obúval topánky, nosil mu peniaze aj kľúče od spálne. A popri tom sa o tajomstvá Vatikánu zrejme delil s novinármi.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Jeho zatknutie bolo také závažné, že vatikánski vyšetrovatelia držali jeho meno v tajnosti tri dni, kým sa dostalo von.
O to väčšie bolo prekvapenie médií i obyvateľov Vatikánu, keď sa ukázalo, že hlavným podozrivým v prípade vynášania tajností z Vatikánu, je pápežov komorník Paolo Gabriele.
Nikto nemal k Benediktovi XVI. bližší prístup a nikto ho nemohol zneužiť tak, ako sa to malo podariť jemu.
Pápežov tieň aj kľúče
Aféra
VatiLeaks
Aféru spustila séria únikov tajných dokumentov aj súkromnej pápežovej korešpondencie, vyvrcholila knihou Jeho svätosť, ktorá opisuje korupciu a mocenský boj vo vnútri Vatikánu a jej banky, jej šéfa Tedeschiho krátko po vyjdení knihy odvolali.
Ako napísala BBC, bol niečo ako pápežova peňaženka, ktorú mal stále po ruke.
Pomáhal Benediktovi obliekať sa, jedával s ním aj chodieval na ranné súkromné omše.
A bol to Paoletto, ako mu hovorievali blízki známi, kto pápežovi otváral dvere na papamobile či držal dáždnik nad hlavou, keď pršalo alebo pražilo slnko.
Gabriele tiež nosil so sebou kľúče do tých najdôvernejších komnát vatikánskeho Apoštolského paláca, kde pápež býva.
Aféra známa ako VatiLeaks, vyvrcholila minulý týždeň vydaním knihy Jeho svätosť talianskeho novinára Gianluigiho Nuzziho.
Opisoval v nej pozadie mocenského boja za múrmi pápežského štátu aj nekalé praktiky Vatikánskej banky, ktorú upodozrievajú z prania špinavých peňazí.
Krátko po zverejnení knihy Vatikán odvolal šéfa banky Ettora Gottiho Tedeschiho.
Tvrdil však, že to nesúvisí s aférou VatiLeaks, ale s jeho zlým výkonom.Teraz sa ukázalo, že vďaka nemu talianski novinári dostávali posledné mesiace dôverné informácie zo sídla katolíckej cirkvi.
Vyšetruje človek Opus Dei
Zatknutie 46-ročného Gabrieleho, otca troch detí, spôsobilo v okruhu pápeža veľký šok.
„Každý ho vo Vatikáne poznal, je to veľké prekvapenie a bolesť, ako aj veľký súcit s jeho rodinou,“ citovala agentúra AP hovorcu Vatikánu Federica Lombardiho.
Vatikán rozbehol vyšetrovanie úniku v marci pod vedením kardinála a člena Opus Dei Juliána Herranza. V trojčlennom vedení komisie sedí i kardinál Jozef Tomko.
Pre Vatikán je kauza nepríjemná aj preto, že sa v časoch krízy snaží presvedčiť finančný svet o transparentnosti svojej banky.
Na vynášaní tajných dokumentov sa okrem komorníka mal podieľať aj niektorí z jeho kardinálov.
V pondelok o tom napísali talianske médiá, podľa ktorých sú vysoko postavení duchovní "skutočnými mozgami" Svätej stolice a bez ich podpory by k celej kauze nemohlo dôjsť.
Jeden zdroj dokonca pre denník La Repubblica pripustil aj možnosť, že dokumenty hovoriace aj o korupcii zverejnili s podporou pápeža.
Aký mal motív? Ideály?
Agentúra Reuters sa pýta, čo motivovalo nenápadného a nábožensky orientovaného Gabrieleho, aby vynášal vatikánske tajomstvá.
„Peniaze to zrejme neboli,“ napísal Reuters s odkazom na novinára Nuzziho. Ten podľa vlastných slov za informácie neplatil a jeho zdroje len chceli odhaliť korupciu a pokrytectvo vo Vatikáne.
Stačilo to však na to, aby Gabriele riskoval 30 rokov väzenia?
Talianske denníky na čele s Corriere della Sera špekulujú, že nejde „len o „zradu, ale o mocenský boj medzi kardinálmi v pápežskej kúrii a Gabriele tak mohol byť len obeťou väčšej hry.
Kňaz, ktorý poznal Gabrieleho dlhé roky, o ňom pre La Stampu povedal, „že pápeža miloval natoľko, že by ho nikdy nezradil“.
Vatikán poprel správy o kardinálovi
Pápež podľa hovorcu Vatikán sleduje prípad s pokojom.
VATIKÁN. Vatikán poprel v pondelok správy talianskych médií o tom, že aj jeden z kardinálov patrí medzi osoby vyšetrované v škandále okolo úniku dokumentov, ktorý otriasol najvyššími úrovňami rímskokatolíckej cirkvi.
Hovorca Vatikánu Federico Lombardi na tlačovej konferencii povedal, že Svätá stolica nepripustí, aby mediálny tlak urýchlil vyšetrovanie, ktoré viedlo k zatknutiu pápežovho komorníka v súvislosti s únikom.
Lombardi uviedol, že pápež Benedikt XVI. prípad sleduje podrobne, ale pokojne, pričom tvrdenia o tom, že za prípadom stojí vnútorný mocenský boj, sú prehnané.
Pripustil tiež, že škandál známy ako Vatileaks poškodil dôveru veriacich v ich cirkev.
"Je to samozrejme niečo, čo môže poškodiť cirkev a vystaviť skúške dôveru v ňu a vo Svätú stolicu," povedal Lombardi novinárom. Citovala ho agentúra Reuters.
TASR