INGOLSTADT. Niekdajší príslušník SS, vojnový zločinec Klaas Carel Faber, ktorý sa narodil v Holandsku, zomrel vo štvrtok podľa oficiálne nepotvrdených informácií nemeckých médií v istej nemocnici v bavorskom Ingolstadte vo veku 90 rokov.
Ani nemocnica, ani bavorské úrady, oficiálne miesta v Berlíne alebo Holandsku túto informáciu doteraz nepotvrdili.
Klaas Carel Faber bol príslušníkom špeciálneho komanda SS Silbertanne, ktoré pri odvetných akciách v Holandsku pod rovnomenným krycím názvom zavraždilo 54 neozbrojených civilistov.
Jeho otca Pietera Fabera zabili v roku 1944 príslušníci holandského odboja, jeho brata Pietera Johana Fabera, ktorý bol takisto príslušníkom síl SS, popravili v roku 1948.
Ušiel z holandského väzenia
Ešte v roku 1947 odsúdili Klaasa Fabera vo vlasti za viacnásobnú vraždu na trest smrti; o rok neskôr tento rozsudok zmenili na doživotné väzenie.
Z toho však odsúdenec v roku 1952 ušiel a s pomocou svojho niekdajšieho spolubojovníka, vtedy nemeckého policajta, sa dostal do Nemeckej spolkovej republiky.
Holandskú žiadosť o vydanie nemecká strana vtedy zamietla s odvolaním sa na legislatívu pochádzajúcu ešte z obdobia tretej ríše.
Adolf Hitler totiž v roku 1943 rozhodol, že všetci holandskí dobrovoľníci, ktorí vstúpili do síl SS, získajú nemecké občianstvo, ktoré si Faber aj po skončení vojnového konfliktu v roku 1945 ponechal.
Nemecko v zmysle platnej legislatívy svojich občanov nesmie vydať na trestné stíhanie do zahraničia bez ohľadu na vážnosť ich deliktov.
Holandsko požiadalo o Faberovo vydanie aj v roku 2004. Vtedy krajinský súd v Ingolstadte túto žiadosť zamietol s odvolaním sa na formálne dôvody.
Právoplatnosť tohto rozhodnutia spochybnila v roku 2010 šéfka spolkového rezortu spravodlivosti a informovala o tom aj svoju krajinskú rezortnú kolegyňu v Bavorsku.
Beate Merk v reakcii napísala, že keby Holandsko opäť požiadalo o Faberovo vydanie, kompetentné orgány by kauzu znova preskúmali.
Rozhodujúcim faktorom by pri posudzovaní bolo, či sa vynorili nové fakty, spochybňujúce rozhodnutie nemeckej justície z prvej polovice tohto desaťročia.
Do Holandska ho nevydali
Holandsko síce v novembri 2010 vydalo na Fabera celoeurópsky zatykač, nemecká justícia však v máji 2011 rozhodla, že zločinca do susednej krajiny nevydá kvôli jeho nemeckému občianstvu.
Vzhľadom na predchádzajúce rozhodnutia súdu nemožno vyhovieť ani prípadnej žiadosti Holandska, aby si trest odpykal v Nemecku, konštatoval hovorca príslušného súdu.
Vo vlani v decembri zverejnenom zozname najhľadanejších vojnových zločincov Centra Simona Wiesenthala patrila Faberovi už tretia priečka.