Belehrad 22. augusta (TASR) - Organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW) požiadala juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu, aby nepodpísal bilaterálnu dohodu so Spojenými štátmi o nevydaní amerických občanov novému Medzinárodnému trestnému súdu (ICC).
Šéf HRW Kenneth Roth poprosil juhoslovanského prezidenta, aby sa jeho krajina neuponáhľala pri konečnom rozhodovaní a počkala na spoločný postoj svojich partnerov v regióne. Washington nalieha na Belehrad, aby vydal Medzinárodnému trestnému tribunálu v Haagu osoby obvinené z vojnových zločinov. Pritom sa usiluje zabrániť tomu, aby sa pred ICC ocitli americkí občania, ktorý spáchajú zločiny proti ľudskosti. Podľa HRW tak Washington ukázal svoju dvojtvárnosť, dokazujúc, že zákony sa vzťahujú na všetkých - okrem obyvateľov Spojených štátov.
Human Rights Watch sa s podobnou výzvou obrátil na vlády všetkých krajín sveta, ktoré podpísali zakladajúcu listinu o ICC, uviedla agentúra Beta. Podľa organizácie sa každý štát musí postaviť proti tlaku USA a ignorovať vyhrážky Washingtonu.
Poverenec americkej vlády v otázke vojnových zločinov Pierre Prosper, vyjadril presvedčenie, že Washington a Belehrad podpíšu bilaterálnu dohodu už na budúci mesiac. Podľa Prospera vývoj obojstranných vzťahov a pripojenie Juhoslávie do partnerského programu NATO súvisí s uzavretím dohody o nevydávaní amerických občanov ICC.
Začiatkom júla Bezpečnostná rada OSN jednohlasne súhlasila s ročným vyňatím amerických príslušníkov mierových síl zo stíhania týmto súdom. USA po zriadení ICC vyjadrili obavu, že by sa ich občania mohli stať cieľom politicky motivovaných procesov, a preto si vynucujú výnimku - aj napriek tomu, že ich EÚ vyzvala, aby svojim konaním novú inštitúciu neoslabovali.
Spojené štáty už uzavreli bilaterálnu dohodu o nevydaní amerických občanov Medzinárodnému trestnému súdu s Izraelom a Rumunskom.
6 oso im