Heydricha mohli aj otráviť alebo zabiť vo vlaku

Od atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha v Prahe uplynulo dnes presne 70 rokov.

Reinhard Heydrich.(Zdroj: idnes/Wikimedia Commons)

PRAHA. Zastupujúci ríšsky protektor Reinhard Heydrich mohol zomrieť pri výbuchu vlaku, byť otrávený prudkým jedom alebo zastrelený priamo na Pražskom hrade.

info
Atentátnici
Výsadkári, ktorí smrteľne zranili Heydricha
Jozef Gabčík
Jan Kubiš

S týmito možnosťami totiž počítal pôvodný plán na atentát.

Variant útoku na idúce auto bol ale od začiatku odporúčaný odborníkmi a stal sa pred 70 rokmi Heydrichovi osudným.

Zastupujúci ríšsky protektor Reinhard Heydrich prišiel do Protektorátu Čechy a Morava 27. septembra 1941, aby zatočil s miestnymi odbojármi.

Jeho predchodca Konstantin von Neurath bol totiž podľa nacistov príliš mäkký.

Heydrich, muž tvrdej ruky, vôbec nečakal, že sa mu Česi postavia na odpor. Stalo sa.

Takmer každý vie, že zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha zabili výsadkári z Anglicka Jozef Gabčík a Jan Kubiš.

Tí na neho najskôr chceli vystreliť zo samopalu a po zlyhaní zbrane na jeho voz hodili výbušninu, ktorá poranila Heydricha na chrbte.

Prvý muž protektorátu utrpel ťažké vnútorné zranenia. Previezli ho do pražskej nemocnice Bulovka. Po operácii sa zotavoval, potom sa však objavila infekcia, na ktorej následky zomrel 4. júna 1942.

Pohon na atentátnikov sa skončil 18. júna 1942, keď ich v kostole sv. Cyrila a Metoda na pražskej Resslovej ulici, kde sa schovávali, obkľúčili nemecké jednotky.

Po boji ostalo sedem mŕtvych výsadkárov zo spravodajských skupín, ktorých buď zastrelili Nemci, alebo v bezvýchodiskovej situácii spáchali samovraždu.

Okrem Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša to boli Adolf Opálka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý a Josef Valčík.

Po atentáte nasledovala v protektoráte vlna krutých odvetných represálií, ktoré vyvrcholili vyvraždením a vypálením obcí Lidice a Ležáky.

Počas tzv. heydrichiády prišlo o život podľa odhadov historikov až 5 000 ľudí.

Auto, v ktorom sedel pri atentáte Heydrich. FOTO - TASR

V hre bolo viac možností

Keď sa ale celý plán atentátu v Anglicku vymýšľal, bolo v hre viac variantov.

info
Fakty
SOE

V rokoch 1941-1945 skupina pripravila celkom 46 operácií s nasadením 121 parašutistov, z ktorých 37 bolo skutočne realizovaných.

Najúspešnejšie z nich bola práve operácia Anthropoid, ktorá sa radí medzi najväčšie činy európskej protinacistickej rezistencie.

Na pláne starostlivo pracovali anglickí experti z organizácie SOE (Special Operations Executive - Exekutíva pre špeciálne operácie), ktorá mala na starosti diverzná vojnu proti Nemecku.

Jej podielom na atentáte sa zaoberá historik Eduard Stehlík v príspevku, ktorý sa v polovici júna objaví v historickej revue Pamäť a dejiny, vydávané Ústavom pre štúdium totalitných režimov.

Prísne tajný dokument z 22. januára 1942 kapitána Hesketh-Pricharda, ktorý pripravil výcvik pre akciu, uvádza: "Operácia Anthropoid pozostávajúca z dvoch agentov, bola vyslaná padákmi v noci z 28. na 29. decembra 1941. Mali so sebou balíkový zásobník s dvoma kovovými krabicami, ktorých obsah je uvedený v pripojenom zozname. Cieľom operácie je atentát na Herr Heydricha, nemeckého protektora v Československu. "

Menšia krabica, ukrytá vo vaku, obsahovala vybavenie pre útok na automobil. Väčšia potom materiál pre alternatívny útok.

"Druhá debna obsahovala vybavenie umožňujúce tímu pripraviť pascu, vykoľajiť vlak, otráviť ovocie alebo mäso a podmínovať cestu. Skupina bola pripravovaná na všetky spomenuté varianty útoku a bolo ponechané na nej, ktorý zvolí, až na mieste získa ďalšie informácie," píše sa v dokumente.

Filmové spracovanie atentátu na Heydricha

O statočnosti a odhodlanosti obidvoch parašutistov svedčí ďalšie nenápadná veta v dokumente.

"Čas a miesto operácie bude zvolené až na mieste, ale obaja zúčastnení agenti boli pripravovaní na všetky spôsoby atentátu, ktoré sú nám známe. Operáciu majú v úmysle vykonať bez ohľadu na to, či bude alebo nebude príležitosť k následnému úniku."

Jedným z dôležitých prvkov výcviku v Škótsku bol pochopiteľne aj výcvik v streľbe, v tomto prípade z britských pušiek Lee Enfield.

Podľa Stehlíka ale bolo od začiatku brané ako možnosť s najväčšou šancou na úspech prepadnutie Heydrichovho auta. To odporúčali aj anglickí odborníci.

Gabčík aj Kubiš boli tiež pomerne slušne vyzbrojení. Mali k dispozícii automatické pištole, samopal, perkusné bomby, ručné granáty, ale aj cievku oceľovej struny, 32 libier plastickej trhaviny a injekčnú striekačku s jedom.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Schéma atentátu na Heydricha. FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

Atentátnikov školil odborník na jiu-jitsu

info
Fakty
Ako chceli zabiť Heydricha
Zoznam možných spôsobov, ako Heydricha zabiť, ktoré pripravili výsadkárom
 • pri vniknutí do Hradu
 • pri vniknutí do jeho kancelárie
 • umiestnením bomby do jeho auta alebo jeho pancierového železničného vagónu
 • vyhodením jeho vlaku do povetria
 • podmínovaním cesty, po ktorej sa chystá ísť
 • jeho zastrelením, keď sa objaví na nejakej slávnosti.

Okrem výzbroje dali Angličania atentátnikom tiež špeciálny, hoci extrémne krátky výcvik.

Najskôr odišli na špeciálny kurz útočného boja, ktorý vychádzal z výcviku britských Commandos. Kurzu velil podplukovník James T. Young,

Kurz zahŕňal predmety ako telesná príprava, boj zblízka, poľný a strelecký výcvik, ženijná príprava zameraná na používanie výbušnín, rádiotelegrafický výcvik, základy spravodajstva a topografická príprava.

Parašutisti tiež prešli výcvikom v streľbe z najrôznejších zbraní: revolverov, ale aj vrhaní ručných granátov Mills.

"Excellent pair", znelo hodnotenie dvojice. Po návrate zo Škótska sa im venoval major Cecil V. Clarke, vynálezca a jeden z najlepších špecialistov SOE na trhaviny. Práve on skonštruoval bombu, ktorá 27. mája 1942 explodovala v Prahe.

Ďalším mužom, ktorý obaja parašutistu pripravoval na osudovú misiu, bol kapitán William Ewart Fairbairn, ktorého zvláštnou špecializáciou bol boj muža proti mužovi.

Fairbarn sa v čase pôsobenia v Šanghaji nadchol pre orientálne bojové umenia a stal sa jedným z prvých belochov, ktorý získal majstrovský stupeň v jiu-jitsu. Vytvoril tiež vlastný sebaobranný systém - "Defendu".

Podľa Stehlíka sa dá predpokladať, že aj počas jediného dňa, keď ich cvičil, sa im snažil odovzdať zručnosti zo sebaobrany a tichého zabíjania.

Obaja hrdinovia potom odleteli do protektorátu, kde svoje poslanie 27. mája 1942 splnili a Heydricha zabili.

ico

Praha spomína na výročie

Spomienková akcia venovaná dnešnému 70. výročiu atentátu českých parašutistov na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha z 27. mája 1942 sa koná v pražskej mestskej časti Libeň, informoval Český rozhlas.

PRAHA. V libenských Thomayerových sadoch sa záujemcovia celý tento víkend môžu oboznámiť s tým, aký bol výcvik odbojárov, ako fungovali dobové zbrane, alebo ako vyzerala prvorepubliková a protektorátna móda.

Atentát pripomínajú i ďalšie akcie v Prahe. Dvojdenný spomienkový cyklus venovaný Jozefovi Gabčíkovi a Janovi Kubišovi, hrdinom operácie Anthropoid, nesie názov Muži odplaty.

Praha 8 v spolupráci s vojensko-historickými inštitúciami v jeho rámci ponúka pestrý program pre pamätníkov a neskôr narodených, poznamenáva Český rozhlas.

Návštevníci sa dozvedia, ako fungoval britský výcvikový tábor, ktorým Gabčík i Kubiš prešli. Súčasťou programu je aj ukážka obsluhy dobových zbraní.

Hlavný bod programu si organizátori nechali až na dnes, na deň 70. výročia atentátu, keď je v sadoch naplánované odohratie komentovanej rekonštrukcie útoku oboch parašutistov.

Dnešné výročie atentátu si Pražania môžu pripomenúť i na ďalších miestach metropoly. Milovníci historických vozidiel by nemali zmeškať konvoj vojenských historických klubov, kopírujúci trasu Heydrichovej poslednej cesty, upozorňuje Český rozhlas.

Účastníci položia kvety k pamätníku parašutistov a českého odboja na mieste atentátu v Kobylisiach a pri kostole sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici, kde pri prestrelke s okupantami Gabčík, Kubiš a ďalší členovia odboja prišli o život.

Poprední predstavitelia štátu, vrátane šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga a ministra obrany Alexandra Vondru, otvárajú dnes dlho očakávanú výstavu s názvom Atentát na Heydricha - 70 príbehov Pamäti národa.

Výstava nepopisuje len samotnú operáciu Anthropoid, ale tiež udalosti, ktoré nasledovali: vyvraždenie Lidíc a Ležákov a popravy na Kobyliskej strelnici. Expozícia je umiestnená do drevenej stavby na Karlovom námestí, pripomínajúcej koncentračný tábor.

Svojich prvých návštevníkov víta dnes aj výstava Protektor smrti, ktorá sa sčasti rozkladá v spodnej časti Václavského námestia a sčasti vo Valdštejnskej záhrade, priblížil Český rozhlas na svojej internetovej stránke.

tasr

Súsošie odhalené v Prahe 27. mája 2009 pri príležitosti 67. výročia atentátu. FOTO - TASR/AP

Na Jozefa Gabčíka spomínajú aj v jeho rodnom Poluvsí pri Žiline. Je po ňom pomenovaná aj obec Gabčíkovo. FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK


Pamätník Jozefovi Gabčíkovi bol odhalený pri vchode do kasární 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline, ktorý nesie jeho meno. FOTO: SME - JÁN KROŠLÁK

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 395
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 159
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 948
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 612
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 757
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 450
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 191
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 681
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 249
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 655

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade stále pracujú.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

Neprehliadnite tiež

Obchodníci s mandátmi alebo nebezpeční stalinisti? Českí komunisti už nie sú tabu

Komunistom nadbieha sociálna demokracia aj Andrej Babiš. Strana sa nezmenila, no jej hlasy sú lákavé.

Ekvádorčania si zvolia prezidenta v druhom kole

O prezidentské kreslo v druhom kole zabojujú Lenín Moreno z vládnucej ľavicovej Aliancie PAIS a bývalý bankár Guillermo Lasso.

Varšava zverejňuje nehnuteľnosti, o ktoré sa môžu hlásiť majitelia spred vojny

Nehnuteľnosti či pozemky, ku ktorým sa do šiestich mesiacov nikto neprihlási, budú natrvalo prevedené do majetku mesta.

Azerbajdžan vydal medzinárodný zatykač na českého europoslanca

Jaromír Štětina je obvinený z opakovaného nezákonného vstupu na okupované územie Azerbajdžanu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop