Nemci majú ďalší smutný dôvod diskutovať o súkromnom vlastníctve zbraní. Začiatkom týždňa strieľal na strednej škole v meste Memmingen 14-ročný žiak na privolaných policajtov.
Cielene, ostrými nábojmi. Našťastie nikoho netrafil a poškodil len jedno z policajných vozidiel.
Zbraň ako baklažán
K masovej vražde, ako pred vyše desaťročím v Erfurte, kde žiak gymnázia zastrelil 16 spolužiakov a učiteľov, nedošlo. Stačilo to však na diskusiu o ľahkom získavaní zbraní a o ich kontrole.
Kúpiť si ručnú strelnú zbraň je pre mafiána či bezúhonného záujemcu len o niečo väčší problém ako pre gazdinku nákup čerstvých baklažánov na trhu. Každé veľkomesto má svojich dílerov a zóny, kde sa pohybujú.
Od čias vojen v bývalej Juhoslávii sa zbrane presúvajú do strednej Európy. Obľúbené sú pištole českej zbrojovky, ktoré sú lacnejšie než porovnateľné produkty z Nemecka alebo z Talianska.
V štatistikách kriminálnej polície obsadili popredné miesto, čo netreba kvalifikovať ako kompliment.
Ozbrojených žiakov majú určite sčasti na svedomí rodičia, ktorých netrápia ich mimoškolské aktivity, brutálne počítačové hry či programy v televízii.
Krátka pamäť
Ale aj politici. Tí, pred každými voľbami sľubujú účinnejšie opatrenia. Od prísnejších postihov až po detektory pri vchode do škôl.
I keď posledná streľba v Memmingene otriasla verejnosťou, naďalej to vyzerá tak, že si politici budú nerušene strieľať z ľudí.
Skúsenosti ukazujú, že najbližšie voľby sú príliš ďaleko a pamäť ľudí je krátka.