BAKU, PRAHA. Azerbajdžanské opozičné hnutie Občianska snemovňa sa vo štvrtok opäť pokúsilo protestovať, tentoraz pred štátnou televíziou.
Ešte než sa akcia mohla začať, jej účastníkov zatkla polícia. Napriek tomu šéf mládežníckej organizácie Nigjar Jagubla dokázal prečítať rezolúciu. Potom zatkli aj jeho.
Renomovaná ľudskoprávna organizácia Amnesty International už obvinila organizátorov medzinárodnej speváckej súťaže Eurovízia 2012, ktorá v metropole Baku bude do soboty, že ignorujú porušovanie ľudských práv vedením krajiny.
Tajné stretnutie
Fakty
Eurovízia
- Spevácku súťaž sleduje každoročne podľa odhadov približne 125 miliónov divákov.
- Azerbajdžan hostí Eurovíziu prvýkrát, po tom, čo v roku 2011 vyhralo súťaž jeho duo Eldar & Nigar.
- Zúčastňuje sa 42 krajín. Slovensko poslalo rockera Maxa Jasona Maia (Mira Šmajdu).
- Súťaž sa odohráva v impozantnej Krištáľovej sieni v hlavnom meste Baku.
Opozícii sa napriek prísnym policajným opatreniam predsa len podarilo priblížiť sa k účastníkom veľkolepej medzinárodnej show.
Švédska speváčka Lordom nahnevala azerbajdžanských usporiadateľov, keď sa za pomoci veľvyslanca Švédska v Azerbajdžane zišla s obrancami ľudských práv.
Mladá speváčka marockého pôvodu zástupcom Inštitútu slobody a bezpečnosti novinárov (RATI) sľúbila, že počas svojho vystúpenia upozorní na zúfalú situáciu s ľudskými právami v Azerbajdžane.
Finále súťaže bude v sobotu a vystúpi v ňom dvadsať najlepších interpretov. Očakáva sa, že do novej veľkolepej Crystal Hall príde vyše 16-tisíc divákov.
Bohatá krajina
Azerbajdžanská opozícia sa urputne snaží vysvetľovať zahraničným hosťom veľkolepej show, aká je situácia s ľudskými právami v tejto kaspickej krajine a čo čaká tých, ktorí nesúhlasia s politikou autokratického režimu prezidenta Ilchama Alijeva.
Režim chce súťaž využiť a zvýšiť prestíž kritizovanej krajiny.
Hneď ako sa obrancovia ľudských práv, opoziční novinári a aktivisti pokúsia zhromaždiť ďalej na dohľad od miest, kde prebieha spevácka súťaž, ihneď ich obkľúčia policajti v uniformách i v civile a väčšinu z nich zatknú.
Vedenie krajiny garantovalo hosťom Eurovízie úplnú bezpečnosť a muselo preto urobiť z metropoly doslova pevnosť.
Koľko tajných policajtov bolo vyslaných medzi obyvateľov, nikto nevie, ale údajne má ísť o rekordné množstvo v novodobej histórii Azerbajdžanu.
Podľa organizácie Human Rights Watch je v krajine väznených asi 70 politických väzňov, z toho sedem novinárov.
Prezident Alijev tvrdo vládne v krajine od roku 2003, keď prevzal úrad prezidenta od svojho otca Hejdara. Jeho rodinný klan ovláda zdroje zemného plynu a ropy.
Hudobnú súťaž chce krajina využiť, aby sa predviedla ako bohatý a sebavedomý štát.