Predstavitelia štátov sa s ním nestretli.
ATÉNY, BRATISLAVA. Takto o mesiac môže byť premiérom, s ktorým budú európski lídri dohadovať osud Grécka a možno aj eurozóny.
Alexis Tsipras chce úsporné opatrenia, ktoré od Grécka požadujú, roztrhať na kusy.
Šéf radikálnej ľavicovej koalície SYRIZA prišiel pár týždňov pred opakovanými voľbami na návštevu Francúzska a Nemecka, kde chcel ukázať dvom najdôležitejším krajinám eurozóny, že nie je žiadny diabol.
„Nie sme protieurópski. Bojujeme za sociálnu súdržnosť v Európe,“ povedal pre Reuters Tsipras, ktorý chce opäť zvýšiť platy a dôchodky a prijať späť stotisíc štátnych zamestnancov.
Vlády ho ignorovali
Fakty
Prieskumy
Metron:- SYRIZA 20,8 %
- Nová demokracia 19,7 %
- PASOK 14,4%
Public Issue:
- SYRIZA 28%
- Nová demokracia 24%
- PASOK 15%
Prieskumy uverejnené 20. 5.
K stretnutiu s predstaviteľmi vlád sa nedostal.
Vo Francúzsku hovoril iba s radikálne ľavicovým Jeanom-Lucom Mélenchonom, v utorok v Nemecku ho čakali predstavitelia opozičnej postkomunistickej Ľavice.
Tsiprasa neprijal ani nový francúzsky prezident Francois Hollande. Práve od neho čaká, že podporí zníženie úsporných opatrení v Grécku.
Spoznať muža, ktorý môže mať v rukách osud Grécka, chcelo množstvo novinárov, miestnosť bola počas pondelkovej tlačovky v Paríži plná.
Aj na nej trval Tsipras na tom, že podmienky druhej pomoci, podľa ktorých musí Grécko šetriť, sú nesprávne.
„Tento európsky experiment vnucuje krajine neoliberálny šok a bude viesť k humanitárnej kríze,“ povedal podľa portálu Ekathimerini.
Vyrovnané prieskumy
Júnové voľby však nakoniec môžu dopadnúť aj tak, že na Tsiprasa si v Berlíne alebo v Paríži ani nespomenú. V posledných prieskumoch sa konzervatívna Nová demokracia vyrovnáva koalícii SYRIZA. A kto vyhrá voľby, získa bonus 50 mandátov navyše.
Podľa jedného prieskumu by tak mohli klasické grécke strany, ktoré viedli striedavo Grécko posledných takmer 40 rokov, predsa len vytvoriť spoločnú vládu.
Tá môže vyjednávať zjemnenie podmienok pomoci, no nebude ochotná riskovať členstvo v eurozóne jej úplným odmietnutím ako SYRIZA.
Júnové voľby tak môže rozhodnúť každý hlas. Aj preto Nová demokracia prijala k sebe menšiu stranu bývalej ministerky zahraničia Dory Bakogiannisovej, ktorá z Novej demokracie v roku 2010 v zlom odišla.