VIEDEŇ. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) čoskoro podpíše dohodu s Iránom zameranú na vyriešenie sporov a nezrovnalostí týkajúcich sa jeho jadrového programu.
V utorok o tom informoval generálny riaditeľ MAAE Jukija Amano po návrate z Iránu do Viedne.
Amano sa v pondelok stretol s iránskym hlavným jadrovým vyjednávačom Saídom Džalílím, s ktorým sa podľa jeho slov dohodol na mechanizme kontroly nukleárneho programu Iránu, zostáva už doladiť len podrobnosti.
Konštruktívne rokovania
MAAE sa snaží získať väčší prístup do iránskych jadrových zariadení, aby mohla vylúčiť podozrenia, že Teherán pracuje na výrobe atómovej zbrane. "Dohodu podpíšeme v krátkom čase," vyhlásil Amano.
Obe strany označili rokovania za konštruktívne. Stretnutie sa konalo len dva dni pred ďalším kolom dialógu medzi Iránom a skupinou šiestich svetových mocností, ktoré je plánované na stredu v Bagdade.
Skupinu P5+1 tvorí päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN (Británia, Čína, Francúzsko, Rusko, Spojené štáty) a Nemecko.
Rada v uplynulých rokoch uvalila na Irán už štyri série sankcií ako odpoveď na nedostatočné úsilie tamojšej vlády rozptýliť obavy, že svojím jadrovým programom sleduje vojenské ciele.
Teherán naďalej ubezpečuje, že program slúži výhradne na mierové účely, a napriek medzinárodným sankciám pokračuje v jeho rozširovaní.
Izrael Iránu stále neverí
Izrael zostáva napriek avizovanej dohode podozrievavý. Židovský štát upozornil, že Irán sa aj v minulosti vyhýbal medzinárodným inšpekciám a obmedzoval ich.
"Irán už za tie roky dokázal nedostatok dôveryhodnosti, nepoctivosť - hovorenie pravdy nie je jeho silnou stránkou. Preto musíme byť celý čas voči nim podozrievaví a preskúmať dohodu, ktorá sa práve tvorí," vyhlásil minister civilnej obrany Matan Vilnai pre Izraelský rozhlas.
Irán sa chváli pokrokom
Do teheránskeho výskumného reaktora sa vraj Iránu poradilo vložiť doma vyrobený palivový článok.
Irán v utorok oznámil, že dodal do výskumného reaktora v Teheráne dve dávky doma vyrobeného jadrového paliva.
Ide o očividný pokus o upozornenie na svoje pokroky v jadrovej oblasti krátko pred rokovaniami so svetovými mocnosťami, ktoré sa uskutočnia v stredu.
Pokiaľ by sa to potvrdilo, schopnosť Iránu spustiť reaktor na svoje vlastné palivo by odstránila základ spornej dohody, podľa ktorej mal Teherán posielať svoj slabo obohatený urán do zahraničia výmenou za takéto palivo.
"V rámci posledných snáh sa expertom z Iránskej organizácie pre atómovú energiu podarilo dodať do teheránskeho výskumného reaktora dva doma vyrobené palivové články," informovala štátna televízia na svojej webovej stránke.
Podľa jej údajov jeden z článkov vložili do reaktora. Kedy sa tak malo stať, nie je zo správy jasné.