Americké dieťa od minulého roka skutočne vyzerá ako to malé dievčatko. Tmavé oči, vlasy, pokožka. Čísla potvrdili dlhodobo nastavený trend, že menšina sa v Amerike postupne stáva väčšinou. Za minulý rok sa historicky po prvý raz narodilo menej „bielych“ detí ako ostatných.
Sociológovia sa líšia v názoroch na to, kedy bude doteraz väčšinová „biela“ Amerika minulosťou a ako bude potom vyzerať. Koniec príde buď o 30, alebo 40 rokov. A čo bude potom?
Takmer nič, myslí si napríklad sociológ Andrew Cherlin: „Zmena nemusí byť nijako radikálna. Imigranti menia našu spoločnosť. Naša spoločnosť však zároveň mení imigrantov.“
Amerika sa mení prirodzene a v tejto oblasti nie je neskúsená. Ani nie pred 100 rokmi patrili Taliani, Židia, Íri či prisťahovalci z východnej Európy k menšine. Dnes sa radia k bielej väčšine. A polovica Hispáncov sa podľa Pew Hispanic center dnes vníma ako biela časť Ameriky.
V niektorých štátoch už celonárodný trend nastúpil dávnejšie. Hispánska menšina roky dominuje napríklad v Kalifornii, Afroameričania sú v presile v DC.
„Hispánci boli v Kalifornii pred Kalifornčanmi a Hispánci v Texase pred Američanmi. Pozrite sa napríklad na Miami, asimilácia tam prebieha a funguje,“ myslí si hispánsky aktivista Charlie Flores.
Radikálna zmena v demografických údajoch nebude taká radikálna v bežnom živote. Hispánci neobsadia Spojené štáty zo dňa na deň, celonárodné televízie neprepnú vysielanie z angličtiny do španielčiny, bežný Američan si večer neľahne spať s modrými a ráno sa nezobudí s hnedými očami.