OSLO. Riaditeľ Nobelovho inštitútu Geir Lundestad v pondelok povedal, že Su Ťij odcestuje do Nórska 15. júna a nasledujúci deň prednesie svoju reč pri príležitosti ocenenia. Následne odcestuje do Veľkej Británie.
Šesťdesiatšesťročná Su Ťij v decembri 1991 nemohla vycestovať do Osla, aby si tam prevzala významné mierové ocenenie, pretože ju vojenská chunta držala v domácom väzení v Rangúne.
Namiesto nej cenu prevzali jej manžel Michael Aris (zomrel v roku 1999) a obaja synovia Alexander a Kim.
Nobelova komisia zdôvodnila udelenie ceny Su Ťij jej "nenásilným zasadzovaním sa za demokraciu a ľudské práva".
Laureátka Nobelovej ceny viac ako 20 rokov odmietala vycestovať zo svojej krajiny, v ktorej musela žiť v domácom väzení.
Clintonová a Su Ťij sa zhodli na krehkosti reforiem
Americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a mjanmarská demokratická líderka Aun Schan Su Ťij sa zhodli na tom, že reformný proces v Mjanmarsku je stále krehký.
Clintonová v noci nadnes telefonovala s mjanmarskou líderkou. Političky diskutovali o potrebe chrániť reformy, aby nedošlo k tomu, že ich mjanmarská vláda nenaplní.
Spojené štáty v piatok oznámili, že rušia zákaz amerických investícií v Mjanmarsku. Išlo o doteraz najvýznamnejší krok administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorým odmenila mjanmarskú vládu za zmeny po piatich desaťročiach autoritárskej vlády.
Organizácie na ochranu ľudských práv však zrušenie amerických sankcií kritizovali ako predčasné. Podľa Clintonovej USA nezrušia úrad, zabezpečujúci sankcie, čo bude poistkou.