CAMP DAVID, BRATISLAVA. Napriek tomu, že Európska únia aj svetoví finančníci sa chystajú na možný krach Grécka a jeho koniec v eurozóne, svetoví lídri stále veria, že sa tomu dá predísť.
Zhodli sa na tom na summite najvyspelejších krajín sveta G8 v Spojených štátoch. V tom, ako zabrániť krízovému scenáru, však tradične nepokročili. Ich vyhlásenie bolo stručné a nekonkrétne.
Hollande medzi elitou
Nový francúzsky prezident François Hollande, ktorý sa v Camp Davide zoznamoval so svetou elitou, bol verný svojej agende.
Viac ako o škrtanie by sa podľa neho mala únia starať o rast v upadajúcich ekonomikách na čele s Gréckom a Španielskom.
V tom získal podporu aj od amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa snaží oživovať domácu ekonomiku rozsiahlymi investíciami.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová však podľa denníka Wall Street Journal nechce veľmi ustupovať z prísnych požiadaviek pre Grécko, aby si v Aténach nemysleli, že majú voľnú jazdu. O tej sníva populistický ľavicový líder Alexis Tsipras.
Jeho radikálna ľavicová strana Syriza uspela v nedávnych patových voľbách, ktoré si Gréci zopakujú v polovici júna.
Európa dúfa, že po nich sa to otočí a v parlamente znovu získajú väčšinu strany ochotné šetriť.
Poker s Aténami
Nikto nemá chuť zahrať si „grécky poker“, o ktorý sa pokúša Tsipras. Ten chce podobne ako väčšina Grékov zostať v eurozóne a prijímať európsku pomoc, zároveň je však proti uskromňovaniu sa.
„Áno, rád hrám poker,“ priznal 37-ročný premiér v rozhovore pre New York Times. Odmieta však, že by Európu vydieral. „Len nimi chcem zatriasť,“ dodal.
Jeho pokerová stratégia je jasná: Európa si nemôže dovoliť grécky krach, pretože ten by stiahol aj Španielsko a Taliansko, čoho sa Západ bojí.
Tsiprasove požiadavky sú však nereálne. Okrem iného chce zvyšovať platy vo verejnom sektore a zamestnať v ňom ďalšie tisícky ľudí. Podľa týždenníka Economist Grécko na výber nemá.
„Šetriť by muselo v eurozóne aj mimo nej.“ Akurát tá druhá možnosť môže vyjsť všetkých veľmi draho.