Pôvodný agentúrny text sme nahradili autorským článkom z tlačeného vydania SME.
RÍM, BRATISLAVA. Bolo skoré nedeľné ráno. Bary zostali počas „bielej noci“ otvorené, podobne reštaurácie.
A nebyť sobotného bombového útoku v talianskom Brindisi, návštevníkov by vítali aj múzeá a galérie. Oslavy a stretnutia s priateľmi však čosi po štvrtej hodine prerušila príroda.
Severné Taliansko zasiahlo zemetrasenie, ktoré zabilo najmenej šesť ľudí. Podobne ako pred štyrmi rokmi zničili otrasy budovy, popraskali steny renesančných víl, spadli veže niektorých kostolov a trosky pochovali robotníkov z nočných zmien.
Relatívne slabé
„Tie otrasy ma zobudili krátko po štvrtej,“ hovorí pre BBC novinár Frankie Thompson, ktorý práve o živote v talianskom meste Bologna písal reportáž. „Bolo to silné a netrvalo to ani minútu. No kostolné zvony začali samy od seba zvoniť. A potom nasledovalo desivé ticho.“
Americký geologický dozor odhaduje, že región Emilia Romagna zasiahli otrasy s magnitúdom 6. Epicentrum sa nachádzalo tridsaťpäť kilometrov od Bologne a ležalo plytko, len zhruba desať kilometrov pod povrchom. V porovnaní s minuloročným japonským zemetrasením v regióne Tóhoku však bolo víkendové európske zemetrasenie rádovo menšie.
Krajine však pripomenulo otrasy v meste L'Aquila, pri ktorých v roku 2009 padajúce strechy a steny budov usmrtili približne tristo obyvateľov. Dodnes preto prebieha proces so seizmológmi, ktorí údajne riziko otrasov podcenili.
Naposledy v 14. storočí
Miestne úrady tvrdia, že na prírodu je krajina teraz pripravená lepšie. A to aj napriek tomu, že v zasiahnutej oblasti sa otrasy s podobnou energiou často nevyskytujú.
„Posledné zemetrasenie s takýmto magnitúdom sa odohralo naposledy v štrnástom storočí,“ hovorí pre Sky News miestny seizmológ Giovanni Gregori. „Pre človeka je sedem storočí veľa. Pre prírodu to však nie je nič.“
Nedeľné zemetrasenie pritom nepatrí medzi najhoršie v Taliansku. V roku 1976 následky po otrasoch zeme v regióne Furlansko-Júlske Benátky usmrtili približne tisíc ľudí. O štyri roky neskôr v Kampánii zahynulo tritisíc obyvateľov. Pred štyrmi rokmi pochovali otrasy v regióne Abruzzo stovky miestnych.
Bomba zabila študentku
Pred talianskou školou vybuchla v sobotu nálož. Zabila študentku miestnej strednej školy.
RÍM, BRATISLAVA. Tá škola nesie meno po žene talianskeho bojovníka proti mafii Giovanniho Falconeho. Na 20. výročie jeho zavraždenia pred ňou vybuchla nálož, ktorá usmrtila 16ročnú študentku a zranila ďalšie deti. Prokuratúra tvrdí, že za útokom je zrejme šialený jednotlivec.
„Vyzerá to ako práca jednej osoby,“ hovorí podľa agentúry Reuters o sobotnom útoku v meste Brindisi prokurátor Marco Di Napoli. „Nevieme však, aký mala na tento masaker dôvod.“
K úroku sa zatiaľ nik neprihlásil. Prokuratúra však priznala, že má záznam z bezpečnostných kamier, ktoré možno zachytili páchateľa. Taliansky denník Corriere della Sera tvrdí, že polícia už zatkla dvoch podozrivých. Jedným má byť bývalý vojak.
Tomáš Prokopčák