Dvojica unavených editorov agentúry AP nervózne nazerala ponad plecia svojmu šéfovi, ktorý neohlásene prišiel skontrolovať ich výber fotografií. Keď nad neoznačeným negatívom určeným na likvidáciu zvolal: Do pekla!, vedeli, že Horst Faas práve objavil niečo výnimočné, alebo sa chystá drzo porušiť zaužívané pravidlá.
Fotka nahého spáleného vietnamského dievčatka bola jednoznačne nepublikovateľná. Podľa dobových konvencií mal filmový negatív skončiť v koši. Vďaka Faasovi je dnes synonymom vojnových hrôz pre celý svet.
Hoci ako vojnový fotograf získal Horst Faas hneď dvakrát Pulitzerovu cenu, nemusíte poznať ani jednu z jeho vynikajúcich fotiek. Dokázal totiž oveľa viac než stisnúť spúšť v správnom okamihu. Ako nekompromisný editor zachránil pre budúce generácie niekoľko snímok, po ktorých svet už nebude nikdy taký nevinný ako predtým. A taký nepríjemne realistický.
Frontálna nahota bola začiatkom 70-tych rokov v spravodajstve nepredstaviteľná. FOTO: AP/NICK UT
Mohlo by sa zdať, že Faas mal zvláštnu záľubu v šokujúcich krvavých záberoch. Je to však klamlivý dojem. Keď za ním prišiel vietnamský chlapec s detailnými snímkami upáleného mnícha, vrátil mu ich so slovami: "Nie je to dobré, nekúpim ani jednu. Mal si sa zamerať na tváre prizerajúcich sa ľudí."
Mladý chlapec s prezývkou Nick Ut pozorne počúval. Fass bol preňho a mnohých ďalších čosi ako fotografický guru. O pár rokov práve Nick Ut priniesol Faasovi slávny film s popáleným vietnamským dievčatkom.
"Faas už dávno odhalil tajomstvo, že tým najúžasnejším námetom je ľudská tvár. Môžem vziať ktorúkoľvek jeho fotografiu z bojov, zväčšiť detail tváre - a už vôbec netreba vidieť zvyšok scény," povedal o ňom jeden z editorov AP.
Dobrý fotograf vstáva prvý
Faas sa narodil v roku 1933 v Berlíne. Jeho detstvo poznačila druhá svetová vojna a nálety spojencov. K fotografii sa dostal náhodou, keď sa v neľahkých povojnových časoch živil tým, čím sa dalo. Pre AP začal pracovať v roku 1956. Keď ho v roku 1962 vyslali do Vietnamu, mal za sebou už niekoľko vojnových konfliktov a povesť skvelého fotografa.
Ako šéf fotografov saigonskej pobočky okamžite zaviedol niekoľko zmien. V tvrdom mediálnom svete stelesňoval rýchlosť a technickú inováciu. Tam, kde ostatní vyťahovali ťažkopádne a drahé fotoaparáty, Faas si vystačil s malými 35-milimetrovými Leicami.
Zatiaľ čo konkurencia prahla po správach o Američanoch, Faas pochopil, že sú to práve vietnamskí civilisti a vojaci, ktorým v konflikte ide o všetko. Miestnych nebral len ako objekt fotoreportáží, často medzi nimi vyhľadával talentovaných spolupracovníkov.
Ženy a deti sa vo vode skrývajú pred intenzívnou paľbou Vietcongu v Bao Trai. FOTO: AP/Horst Faas
Faasa mnohí označovali za génia či za talent od Boha, on však ostával nohami pri zemi. Sám na genetiku veľmi neveril. Tvrdil, že dobrí fotografi sa nerodia, len vstávajú skôr ako ostatní. Vedel, koľko úsilia ho stojí každá dobrá fotka. "Fotky často vzniknú až po niekoľkodňových pochodoch, hodinách plazenia a mnohých sklamaniach, ale trpezlivosť sa vypláca," zvykol vysvetľovať svoje úspechy. Kým nebol s reportážou spokojný, vyfotil tucty filmov.
Odmietol manipuláciu
Medzi kolegami bol známy svojou súťaživosťou, ktorú však vo vypätých situáciách dokázal potlačiť. Prejavil charakter, keď vytrvalo bojoval za zverejnenie kontroverznej fotografie svojho najväčšieho rivala Eddieho Adamsa. Ten za snímku popravy partizána následne získal Pulitzerovu cenu.
Adams bol však neskôr z publicity nešťastný. Obával sa, že jediným záberom skreslil históriu a nechtiac manipuloval zmýšľanie miliónov ľudí. Faas sa podobnými úvahami nikdy nezaoberal. Hoci vo Vietname utrpel ťažké zranenie nôh, o svojej profesii mal pozoruhodne skromnú mienku.
"Nemyslím si, že sme ovplyvnili priebeh alebo výsledok vietnamskej vojny," povedal Faas v roku 1997. "Robiť fotografie o hrôzach vojny je len jednoducho lepšie, ako ich vôbec nerobiť."
Horst Faas presvedčil AP, aby uverejnila fotku Eddieho Adamsa. FOTO AP/EDDIE ADAMS
Pozrite si niektoré z najslávnejších snímok Horsta Faasa (28. 4. 1933 - 10. 5. 2012)
Pozrite si fotogalériu >>
Horst Faas vo vietnamskej džungli. FOTO: AP