MADRID, BRATISLAVA. Na podobné incidenty sú pri južnom cípe Pyrenejského pol-ostrova zvyknutí.
Španielskych rybárov tu pravidelne zadržiava gibraltárska polícia a posiela ich preč, pretože sú príliš blízko pobrežných vôd, ktoré patria Britom.
Teraz prišiel protest priamo z kráľovského paláca. Kráľovná Sofia zrušila cestu do Londýna, kde mala oslavovať 60. výročie nástupu Alžbety II. na britský trón.
Španielsky dvor nemá chuť oslavovať, kým sa nevyrieši večný spor o Gibraltár.
Madrid predvádza v spore o Gibraltár ukážkový príklad nacionalizmu, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Sme znechutení
„Podľa vlády by za súčasných okolností nebolo pre kráľovnú Sofiu vhodné zúčastniť sa na oslavách kráľovnej Alžbey II.,“ píše podľa agentúr v stanovisku španielska vláda.
Britskému veľvyslancovi to na španielskom ministerstve zahraničných vecí povedali priamo. Španieli sú „znechutení a naštvaní“.
Nepáči sa im, že v júni sa na Gibraltár chystá britský princ Edward s manželkou.
Územie, ktoré umožňuje kontrolovať Gibraltársku úžinu medzi Stredozemným morom a Atlantikom, patrí od prehranej vojny v roku 1713 Británii, ale Španieli sa s tým odmietajú zmieriť.
Obyvatelia nechcú
Británia zase nechce ustúpiť a hovorí, že by šla proti vôli obyvateľov Gibraltáru.
Asi 27-tisíc obyvateľov sporného územia sa v dvoch referendách (1967 a 2002) vyslovilo za to, aby ostali britskou kolóniou.
Po zmene ústavy v roku 2006 získal Gibraltár plnú moc nad správou vlastného územia, Britom ostali obrana a medzinárodné vzťahy.
O Gibraltáre sa snažia obe strany rokovať roky. Po nástupe konzervatívneho španielskeho premiéra Mariana Rajoya v decembri minulého roka sa vzťahy zhoršili.
Aj preto ten kráľovský protest, hoci nie je prvý.
V roku 1981 takto španielska kráľovská rodina odignorovala pozvanie na svadbu britského princa Charlesa s už zosnulou princeznou Dianou.