Najoceňovanejší nórsky bojovník proti nacistom podnikol veľa sabotáží na bicykli. Nemci ho do konca vojny nechytili.
Jeho výnimočnosť dokazuje, že vôbec ako jediný dostal najvyššie nórske vyznamenania Vojnový kríž s tromi mečmi. V roku 2007 na jednom z námestí Osla odhalili jeho sochu, kde je zobrazený spolu s bicyklom. Práve na ňom podnikal mnohé zo svojich sabotáží.
Gunnar Sönsteby (11. 1. 1918 – 10. 5. 2012) si úctu celého národa vyslúžil svojím odporom proti nacistom počas druhej svetovej vojny.
"Vidieť tie kreatúry v zelených uniformách pochodovať po uliciach bolo veľmi ponižujúce," spomínal podľa denníka Daily Telegraph. Nacisti obsadili Nórsko v roku 1940 po dvoch mesiacov bojov.
Medzi jeho najobdivovanejšie kúsky patrilo napríklad ukradnutie tabúľ na tlačenie nórskych korún z centrálnej banky. Vyhodil tiež do vzduchu nórsku kanceláriu pre nútené práce, čo malo za následok, že Nemci nemohli poslať mladých Nórov na východný front.
Okrem toho spolu s inými členmi odboja útočili na lokomotívy či na lode. "Samozrejme, spravili sme aj zlé rozhodnutia. Ale bola vojna. Stalo sa, že ste zabili niekoho, o kom ste si neboli úplne istí, že bol informátor," povedal podľa britského denníka.
Na zozname gestapa patril medzi najhľadanejších ľudí. Mal asi 30 alebo 40 falošných mien, Nóri ho poznali pod prezývkou Kjakan (brada), prípadne Agent 24.
Dokumenty si vyrábal sám, vedel veľmi dobre napodobniť podpis šéfa nórskej nacistickej polície. Nemci až ku koncu vojny zistili jeho skutočné meno, no chytiť sa im ho nepodarilo.
Po vojne sa Sönstebyho snažila nalákať do svojich služieb nórska aj britská spravodajská služba. Odmietol. "Nechcel som už viac vojny, mal som jej dosť. Stratil som päť rokov života," povedal podľa Daily Telegraph.
Namiesto toho odišiel študovať na Harvard, neskôr pracoval v ropnom priemysle. Ku koncu života chodil po nórskych školách, kde rozprával svoj príbeh.
"Sönsteby bol najoceňovanejším nórskym bojovníkom odporu, ale urobil oveľa viac," povedal podľa portálu newsinenglish.no kráľ Harald V. "Sústavne nám pripomínal posolstvo: Nikdy viac."