Advokát bývalého hajtmana tvrdí, že jeho klient nemal právomoci na to, aby v kraji ovplyvnil zákazky.
Agentúrne spravodajstvo sme o 21:13 nahradili autorským článkom denníka SME.
PRAHA, BRATISLAVA. Škatuľa bola zavretá, takže hajtman Stredočeského kraja David Rath nemohol vedieť, že v nej nie je víno, ale sedem miliónov korún v hotovosti.
Aj odpočúvania boli získané podozrivo, súd by ich preto nemusel zobrať do úvahy. A Rath nemal dostatočnú moc, aby osobne ovplyvnil sporné zákazky, za ktoré mal dostať úplatok.
Na týchto argumentoch chce obhajobu postaviť Rathov advokát Adam Černý, ktorého bývalý člen ČSSD angažoval v stredu.
Hneď prvý argument však spochybnili podrobnosti zatýkania, ktoré získal denník MF DNES.
Nebol hlavnou postavou Keď policajti Ratha chytili, vyzvali ho, aby im odovzdal všetky osobné veci, doklady, mobil aj škatuľu, ktorú držal v ruke. Poslanec im odovzdal všetko, aj revolver či teleskopický obušok.
Škatuľu, v ktorej bolo sedem miliónov korún, o čom podľa vlastných slov nevedel, však vydať odmietol. Urobil tak až po tom, čo ho upozornili, že budú musieť použiť silu. O víno sa bál viac ako o zbraň.
Černý pre iDNES.cz povedal, že Rathovo obvinenie z prijatia úplatku sa týka najmä rekonštrukcie zámku v Buštěhrade.
„Ale David Rath mal nulovú možnosť výber dodávateľov ovplyvniť. Rozhodovala o tom rada kraja a hajtman je len jedným z jej členov,“ tvrdí.
Podľa denníka Blesk predraženie zákazky v Buštěhrade vymysleli exposlanec Petr Kott a šéfka kladianskej nemocnice Kateřina Pancová. Rath ovplyvnil výber dodávateľa. Aj ich už zobrali do väzby.
Černý chce spochybniť odpočúvania, ktoré polícia vykonávala od jesene.
Tie sa nemuseli týkať len Buštěhradu, podľa médií z nich mohli zistiť aj iné trestné činy, hovorí sa napríklad o podozrivej dostavbe nemocnice v Kladne.
Vyšetrovací spis už videli členovia mandátového výboru Poslaneckej snemovne.
„Je to polročná práca a zatknutie Davida Ratha bolo len kamienkom v mozaike dôkazov a zistení, ktoré sú úplne otrasné,“ povedal člen výboru a predseda Vecí verejných Radek John, bývalý investigatívny novinár.
Rovnako ako väčšina členov výboru chce hlasovať za Rathovo stíhanie, no ešte predtým ho chcú vypočuť, zrejme vo väzení.
Posledné slovo bude mať snemovňa a tam Rath nemá podporu ani medzi poslancami sociálnej demokracie, ktorú v stredu opustil.
Neveril nikomu Na ôsmich obvinených môže čakať aj ďalšia žaloba. ODS hovorí o tom, že kraj by od nich mal žiadať náhradu škôd, ktoré mu spôsobili.
„Nejde o zlyhanie jednotlivca, ako o tom hovorí ČSSD. Rath mal za sebou krajskú radu aj zastupiteľstvo, ide o zlyhanie systému, ktoré treba napraviť,“ vyhlásil člen zastupiteľstva za ODS Raduan Nwelati.
V médiách sa diskutuje aj o tom, prečo Rath preberal úplatok v hotovosti a nie cez komplikovanú sieť firiem a finančných prevodov, ako sa to deje v iných prípadoch.
„Zodpovedá to jeho povahe, inteligencii, osobnosti a arogancii,“ povedal pre Týden.cz bezpečnostný expert Václav Láska.
Úlohu podľa neho zohralo to, že Rath je sólista, ktorý nikomu veľmi neverí, peniaze musí vidieť a držať v ruke. Zároveň mal pocit, že sa mu nič nemôže stať.