Spojené štáty už viackrát pohrozili, že v prípade iránskeho jadrového programu nevylučujú vojenský zásah.
JERUZALEM.
Pre izraelský armádny rozhlas to vo štvrtok povedal americký veľvyslanec v Izraeli Dan Shapiro len pár dní pred začiatkom ďalšieho kola šesťstranných rokovaní o jadrovom programe Teheránu.
Shapiro zdôraznil, že USA dávajú prednosť diplomacii a politickému nátlaku pred použitím vojenskej sily. "To však neznamená, že túto možnosť (vojenskú silu) nemáme k dispozícii. Je pripravená," vyhlásil.
Dvojdňové rokovanie v Bagdade
Spojené štáty, podobne ako Izrael, už viackrát pohrozili, že v prípade iránskeho jadrového programu nevylučujú vojenský zásah.
Dvojdňové rokovanie islamskej republiky s piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN a Nemeckom sa bude konať 23. mája v Bagdade. Prioritou je najmä objasnenie možného vojenského účelu jadrového programu Iránu.
Irán sa totiž napriek viacerým sériám sankcií odmieta vzdať jadrových aktivít vrátane obohacovania uránu. Teherán tvrdí, že jeho nukleárny program je zameraný výlučne na mierové účely.
Irán varoval Západ pred nátlakom
Hlavný iránsky vyjednávač na rokovaniach so svetovými veľmocami Saíd Džalílí dnes uviedol, že jeho krajina sa usiluje o "spoluprácu" na najbližšom kole rozhovorov, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v Bagdade. Západné krajiny zároveň varoval pred stratégiou tlaku, ktorej sa podľa neho Teherán nepoddá.
Džalílí zdôraznil, že rozhovory v irackej metropole musia uznať práva Iránu na jadrový program. "Spolupráca je to, o čom môžeme hovoriť v Bagdade. Rozhovory založené na jednoznačných právach iránskeho národa," vyhlásil v štátnej televízii.