Sydney 21. augusta (TASR) - Austrálska spoločnosť za eutanáziu a milosrdnú smrť predstavila dnes plastikové vrecká, ktoré majú pomôcť nevyliečiteľne chorým pacientom spáchať samovraždu.
Samovražedné vrecká nazvané Exit Bag sú vyrobené z hrubej priesvitnej umelej hmoty a sú špeciálne prispôsobené tak, aby ich pacient mohol použiť bez vonkajšej pomoci.
Vrecká sú vybavené pružným elastickým golierom, ktorý si pacient podľa potreby utiahne a samostatne reguluje rýchlosť znižovania prívodu kyslíka.
Oponenti varujú, že takýto vynález zvýši mieru samovrážd u mentálne chorých osôb. Doktor Philip Nitschke, zakladateľ organizácie za eutanáziu s názvom Exit, je však presvedčený, že vrecká sú jedinou možnosťou pre ľudí, ktorí nemajú prostriedky alebo konexie na milosrdnú samovraždu pomocou liekov.
Skupina Exit distribuuje samovražedné vrecká zadarmo len medzi svojimi členmi, ktorí sa zúčastnia na workshopoch o samovražde a v tvorivých dielňach, kde dostanú pokyny na ich použitie.
Oficiálna prezentácia vreciek Exit Bag sa uskutočnila v meste Brisbane, hlavnom meste austrálskeho štátu Queensland na severovýchode krajiny, a doktor Nitschke vraj už dostal objednávky na viac než 150 kusov.
Eutanázia je ilegálna v celej Austrálii a v samotnom štáte Queensland, kde odvážny doktor svoj vynález spustil, sa pomoc pri samovražde inej osoby trestá doživotným väzením.
Skupiny na ochranu života proti zavedeniu samovražedných vreciek ostro protestovali a obvinili skupinu Exit, že tým pomôže k zvyšovaniu samovrážd, najmä medzi ľuďmi trpiacimi rôznymi psychickými a mentálnymi poruchami.
"Pokusy o samovraždu sú spôsobom, akým zúfalí ľudia kričia o pomoc. Ak Philip Nitschke dostane zelenú, títo zúfalí ľudia nedostanú pomoc, ktorú potrebujú," varovala Mary Josephová, hovorkyňa Austrálskej federácie združení za právo na život.
Premiér štátu Queensland Peter Beattie označil samovražedné vrecká za nechutné a odporné v tom najkrajnejšom význame. Pripustil však, že jeho vláda ich nemôže zakázať.
"Ak by vláda zakázala tieto vrecká," vysvetlil Beattie, "musela by zakázať aj množstvo ďalších voľne dostupných výrobkov, ktoré môžu ublížiť, zraniť alebo spôsobiť smrť, ak ich konzument nesprávne použije - napríklad nože, tehly, žiletky a podobne."