MOSKVA. Ruská polícia v stredu v skorých ranných hodinách počas špeciálnej operácie zabila strojcu krvavých útokov v dagestanskom hlavnom meste Machačkala z 3. mája.
Informoval o tom ruský národný protiteroristický výbor. Hussejna Mamajeva, lídra takzvaného machačklaského gangu, obkľúčili v budove na predmestí dagestanskej metropoly. Keďže sa odmietal vzdať a kládol odpor, bol pri prestrelke zabitý. Polícia na mieste skonfiškovala samopal typu Kalašnikov a pištoľ.
Pri dvojitom bombovom útoku v Machačkale pred dvoma týždňami zahynulo 13 ľudí a najmenej sto ďalších utrpelo zranenia. Samovražedný útočník odpálil svoje auto potom, čo ho zastavila policajná hliadka, aby mu skontrolovala doklady.
Druhá bomba explodovala po príchode záchranárov, požiarnikov a policajtov na miesto prvého výbuchu. Explózia policajné stanovište úplne zničila, poškodené bolo aj neďaleké plynové potrubie. Pátranie po ďalších troch militantoch podozrivých z účasti na útoku pokračuje.
V Dagestane a ostatných provinciách Severného Kaukazu dochádza takmer denne k útokom islamských povstalcov. Medzi najnebezpečnejšie oblasti Ruskej federácie patria okrem Dagestanu aj Severné Osetsko a Čečensko. Dagestan je moslimský región, v ktorom militanti bojujú za zriadenie islamského štátu.