Warragamba. Ďalšie označenie miesta v jazyku austrálskych domorodcov. Dokonca doň prekĺzlo, zrejme úplne náhodne, aj niečo z našej ľúbozvučnej slovenčiny.
Warragamba je najväčší rezervoár vody pre sydneyský región. Je to obrovská, umelo vytvorená vodná nádrž s priehradou asi 60 kilometrov od Sydney.
Prístup k nej je obmedzený. Výstavba trvala dvanásť rokov a skončila sa v roku 1960. Až 80 percent vody má najväčšie a najstaršie mesto v Austrálii odtiaľto.
Systém kanálov
Spolu s Warragambou predstavujú ďalšie menšie vodné nádrže, ktoré ležia v horách, dômyselný systém kanálov, potrubí, tunelov a čerpadiel.
Sydney nemá podzemné zásoby vody ako väčšina miest na Slovensku. Je vo väčšej miere odkázané na dažde, ale zároveň aj viac ohrozené extrémnymi suchami a zrážkami, keď je testovaná pevnosť a funkčnosť hrádzí.
Začiatkom roka 2007, keď v Austrálii vrcholilo niekoľkoročné obdobie sucha, pokles hladiny vody vo Warragambe dosiahol rekord.
Priehrada bola naplnená len zhruba na 30 percent. V Sydney, ale nielen tu, museli vláda a miestne úrady zásadne obmedziť spotrebu vody vrátane domácností.
Sucho a nespoľahlivosť priehrad stála za rozhodnutím, aby mesto malo ďalší zdroj vody. Od roku 2010 sa pitná voda vyrába destiláciou z morskej.
Len pätnásť percent
Táto nákladná technológia dokáže vyprodukovaťpre mesto asi 15 percent jeho dennej spotreby.
Podľa tunajších výpočtov je priemerná denná spotreba vody na osobu 249 litrov. V slovenskej Ekoporadni som sa dočítal, že u nás je to len od 90 do 140 litrov.
Už asi viem, prečo naša domácnosť v Sydney je pod tunajším tabuľkovým priemerom. Zo zvyku šetrím a nesmrdím.