MOSKVA. Rešpektovanie ľudských práv v Európskej únii nezodpovedá očakávaniam a je vzdialené od žiaducej úrovne. Na zasadaní zahraničného výboru ruskej Štátnej dumy to dnes v Moskve vyhlásil splnomocnenec pre ľudské práva ministerstva zahraničných vecí Konstantin Dolgov.
Ruský predstaviteľ okrem iného ostro kritizoval šírenie nacistických ideí v pobaltských republikách, možnú existenciu väzenského zariadenia CIA v Poľsku, ako aj protiimigračné nálady v Belgicku a Dánsku.
Predseda výboru Alexej Puškov ubezpečil, že sa grémium mieni z principiálnych dôvodov venovať rešpektovaniu ľudských práv aj v budúcnosti. Kriticky sa vyjadril o tom, že pobaltské štáty podľa neho adekvátne nepostupujú proti šíreniu fašistickej ideológie a poškodzujú práva rusky hovoriacich obyvateľov žijúcich na ich území.
Nevyvážené hodnotenie, odpovedal vyslanec únie
Puškov, konštatoval, že Západ si nemôže privlastniť hodnotenie situácie v oblasti ľudských práv. Vyjadril nádej, že Európska únia si dnešný hearing v Moskve nebude vysvetľovať ako odvetný krok. Viacero uznesení Európskeho parlamentu označil pri tejto príležitosti za spolitizované a zideologizované.
Šéf misie EÚ v Moskve Fernando M. Valenzuela priznal, že v Európe jestvujú problémy s rešpektovaním ľudských práv, okrem iného pri šírení fašistickej ideológie. Zároveň však upozornil na viacero prípadov z Ruska, ktoré sú podľa jeho názoru takisto dôvodom na znepokojenie.
Ako však uviedol pre maďarskú tlačovú agentúru MTI, s niektorými z poznatkov a hodnotení, ktoré odzneli v Moskve, nemožno súhlasiť, pretože sú neopodstatnené alebo nevyvážené.
Opozícia, Politkovská, homosexuáli
Európska únia aj naďalej pozorne sleduje prípad pred šiestimi rokmi zavraždenej novinárky Anny Politkovskej, zdôraznil Valenzuela.
Kritike podrobil aj rozhodnutie úradov v Petrohrade, kde je trestné propagovať homosexualitu a vyjadril nesúhlas s odsúdením dvoch predstaviteľov ruskej opozície, Sergeja Udaľcova a Alexeja Navaľného, na 15 dní väzenia v súvislosti s účasťou na protestnej akcii v Moskve zo 6. mája.
Zahraničný výbor Štátnej dumy pripraví o dnešnom zasadaní komplexný dokument, v ktorom navrhne členským štátom EÚ, aby sprísnili trestné postihy za činy rasového alebo xenofóbneho charakteru a za podobne motivovanú diskrimináciu.