BRUSELU. Rada Únie pre zahraničné záležitosti, ktorá zasadá v Bruseli, sa okrem iných záležitostí zaoberá aj futbalom.
Konkrétne tým, či sa treba alebo netreba dohodnúť na spoločnej stratégii európskych politikov nezúčastniť sa ukrajinskej časti Majstrovstiev Európy vo futbale. Názory diplomatov sa rôznia.
Dôvodom mnohých európskych politikov pre bojkot futbalových zápasov na ukrajinskom území je nespokojnosť s postojom ukrajinských úradov voči väznenej bývalej premiérke Julii Tymošenkovej a všeobecne nesúhlas so súdnym procesom, ktorý Tymošenkovú poslal za mreže.
Ministri zahraničných vecí by sa touto záležitosťou mali zaoberať v rámci neoficiálnych rokovaní počas obeda.
Spoločné stanovisko je problémom
Jedným z návrhov je, že by sa malo zrodiť akési spoločné stanovisko politikov voči ich účasti či neúčasti na júnových zápasoch Majstrovstiev Európy 2012 na ukrajinskom území.
Podľa doterajších náznakov sa konkrétna dohoda v tomto smere nezrodí, lebo medzi diplomatmi nevládne názorová jednota.
Politici z viacerých štátov Únie už svoju neúčasť v Ukrajine oznámili a podobné stanovisko zaujalo aj všetkých 27 komisárov Európskej únie.
"Myslím si, že dobrý futbal sa dá odohrať aj bez početného výskytu politikov na zápasoch," povedal po príchode do Bruselu šéf luxemburskej diplomacie Jean Asselborn.
Patrí medzi tých, ktorí na zápasy nepôjdu.
Podobne ako belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders, ktorý povedal, že politický bojkot ME 2012 je podľa neho kľúčovou záležitosťou vo vzťahoch s Ukrajinou.
Šéf švédskej diplomacie Carl Bildt nechce používať výraz bojkot, ako však povedal, ukrajinská vláda dobre vie, čo má robiť a ešte stále má na to nejaký čas - zlepšiť situáciu väznenej Tymošenkovej.
Do Bruselu príde ukrajinský premiér
Na zasadnutí Rady by sa ministri mali dohodnúť aj na spoločnom postupe pri určení pozície, ktorú Únia predostrie v utorok 15. mája počas návštevy ukrajinského predsedu vlády Mykolu Azarova v Bruseli.
Azarov príde na rokovania na expertnej úrovni ohľadom dohody o politickom pridružení a tiež dohody o voľnom obchode.
Ukrajinský premiér sa v časoch citlivých vzťahov medzi Kyjevom a Bruselom nestretne s poprednými predstaviteľmi Únie alebo Európskej komisie, tak ako to pri takýchto príležitostiach býva zvykom.
Hoci sa na oboch dohodách, na oboch stranách, pracuje už dlhší čas, Únia má možnosť oddialiť ich podpis a ratifikáciu.