Po voľbách sa vymenila vláda, ale krajina je na tom ešte horšie, ako keď ľudia pred rokom obsadili námestia.
MADRID, BRATISLAVA. Výstava v madridskom kultúrnom centre Ateneo si pripomína obdobia, keď celý svet sledoval španielsku metropolu a vznik nového utopického hnutia. Nejde o udalosti spred niekoľkých storočí.
V kultúrnom centre sú stany, kartónové transparenty či plagáty, na ktorých ľudia snívajú o lepšom svete.
Protesty na námestí Puerta de la Sol majú výstavu rok po svojom vzniku.
Ľudia vtedy postavili stanový tábor pre desaťtisíce ľudí, hnutie Indignados (rozhorčení) sa rýchlo rozšírilo do celej krajiny, v jednom momente bolo v uliciach šesť miliónov ľudí.
A inšpirovalo hnutie Occupy, v rámci ktorého stanové tábory vznikli vo viacerých svetových metropolách.
Nová vláda je rovnaká
Fakty
Späť v uliciach
- Do ulíc rôznych španielskych miest vyšlo v sobotu viac ako sto tisíc ľudí.
- Polícia pri snahe vyprázdniť madridské námestie Puerta del Sol zatkla 18 ľudí, ktorí sa bránili.
Hlavne mladých Španielov do ulíc dostali plánované škrty a vysoká nezamestnanosť. Tie isté dôvody ich po roku prinútili protestovať opäť.
„Žil som vo Francúzsku, vrátil som sa pred dvomi rokmi. Odvtedy si však neviem nájsť nič iné ako krátke brigády,“ povedal pre BBC José Helmandez, vyštudovaný doktor genetiky a molekulárnej biológie.
Bez práce je v Španielsku polovica ľudí do 25 rokov.
Vysoké číslo sa nemení, celková nezamestnanosť dosiahla nový rekord od roku 1996. Hovorí o viac ako 24 percentách nezamestnaných v krajine.
Preto šiel José v sobotu protestovať a spolu s ním viac ako stotisíc ľudí v rôznych mestách, najviac opäť v Madride.
Menší počet ako pred rokom, no ukazuje, že Španieli sú stále nespokojní.
Nezmenili to ani jesenné voľby, po ktorých moc prebrala od socialistov konzervatívna vláda Mariana Rajoya z Ľudovej strany.
„Sme z toho už unavení. Nová vláda je rovnaká ako predtým. Kradnú naše peniaze a dávajú ich bankám,“ povedala CNN demonštrantka Paola Alvaredová.
Podobné akcie by sa mali odohrávať až do utorka, keď si demonštranti pripomenú prvé výročie protestov.
Aj napriek nespokojnosti ľudí bol sobotňajší protest pokojný. Do centra Madridu prišli väčšinou mladí, ale aj dôchodcovia a rodiny. Vláda nechce, aby sa opäť usadili na námestiach.
Preto im prikázala do polnoci sa rozpustiť. Keď neposlúchli, polícia o piatej ráno zasiahla a zatkla niekoľkých ľudí, ktorí sa bránili.
Vláda chce zabrániť vzniku táborov, lebo sa bojí reakcie finančných trhov. Už tak sú na tom Španieli zle, hoci na rozdiel od Grécka, Portugalska a Írska ešte o finančnú pomoc nepožiadali.
Európska komisia však predpovedá krajine ďalší prepad ekonomiky, pokles nezamestnanosti je preto nereálny.
Nič sa nezmenilo
Protesty v rôznej forme trvajú v Španielsku už rok, veľké zmeny zatiaľ nepriniesli.
Tlak aktivistov zachránil niekoľko desiatok ľudí, ktorí mali problém so splácaním hypoték pred vysťahovaním, no politické reformy neprišli.
„Demonštrácie len na veľmi krátky čas poukázali na niektoré problémy. Ale kríza v Španielsku ani politický systém sa nezmenil. Sme na tom rovnako ako pred rokom,“ povedal pre CNN sociológ Ignacio Urquiza.