Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
DAMASK, TEL AVIV. Sýrsky režim obviňuje Západ, že sa spája s militantmi blízkymi al-Káide, aby ho podkopal. Cez víkend to vyhlásilo ministerstvo informácií.
Podľa analytikov to znamená, že režim ešte zosilní útoky proti opozícii a že mierový plán špeciálneho vyslanca OSN Kofiho Annana je prakticky v troskách. A to napriek tomu, že do krajiny prišla ďalšia skupina pozorovateľov svetovej organizácie.
K opozícii sa nehlásia
Damask tvrdí, že teroristická skupina al-Nusrá, ktorá sa prihlásila k samovražedným útokom, pri ktorých zahynulo koncom minulého týždňa najmenej 55 ľudí, má podporu Západu. Západ, rovnako ako OSN, útoky ostro odsúdil.
Nástup militantov z al-Nusrá však podľa expertov môže zmeniť situáciu v Sýrii. Skupina sa vyformovala v Homse a zrejme má napojenie na al-Káidu.
Brutálny útok ukazuje, že má potenciál. Popularitu opozície však iste nezvýši, hoci al-Nusrá sa k nej ani nehlási.
Režimu by skôr mohla pomôcť, lebo islamistov sa boja rovnako sýrske náboženské menšiny, ktoré sa primknú k prezidentovi Asadovi, ako aj Západ, ktorý váha, či má sýrskej opozícii pomáhať aj vojensky.
Opozícia však hovorí, že útok zorganizoval režim, aby ešte mohol vystupňovať násilie a vystupovať ako ochranca krajiny pred útokmi teroristov zo zahraničia.
Damask od začiatku viac ako rok trvajúceho povstania proti prezidentovi Asadovi opakoval tézu, že ho riadia cudzie spravodajské služby.
Nemožné zasiahnuť
V každom prípade, ak sa v Sýrii rozmôžu útoky džihádistov, situáciu to len skomplikuje. Už teraz sa hovorí, že krajina je blízko od občianskej vojny.
Hoci v krajine sú pozorovatelia OSN a režim aj opozícia sa zaviazali dodržiavať prímerie, v krajine takmer denne násilne umierajú ľudia a prímerie sa sústavne porušuje.
Svetové spoločenstvo, ktoré je v sýrskej otázke hlboko rozdelené, nemá prakticky žiadne reálne možnosti ako krviprelievanie zastaviť.
OSN tvrdí, že od marca minulého roka zomrelo v povstaní najmenej deväťtisíc ľudí.