ATÉNY, BRATISLAVA. Má mladícky šarm a charizmu. Často ho vídať, ako sa premáva na motorke po Aténach. Kedysi bol komunistom a k názorom radikálnej ľavice má blízko aj v súčasnosti.
Alexis Tsipras (37), šéf ľavicovej koalície SYRIZA, je ten, kto má momentálne v rukách osud Grécka.
Jeho strana sa stala v prieskumoch týždeň po voľbách najpopulárnejšou v krajine.
Aj preto, že sľubuje Grékom to, čo chcú – zotrvanie v eurozóne aj koniec úsporných opatrení. Hoci podľa mnohých obe veci súčasne nie sú možné.
Vláda možná so SYRIZOU
Patová situácia v povolebnom Grécku sa v piatok pohla a prvý raz zaznel prísľub strán na veľkú koalíciu.
Konzervatívna Nová demokracia, aj menšia strana Demokratická ľavica však hovoria, že bude možná len vtedy, ak sa na nej zúčastní druhá najsilnejšia strana SYRIZA.
Alexis Tsipras to zatiaľ odmieta. „Ak SYRIZA nezmení svoj postoj, prídu nové voľby,“ povedal podľa Reuters Fotis Kouvelis, líder Demokratickej ľavice.
Tie by krajinu bližšie k akceptovaniu podmienok pomoci neposunuli.
Práve naopak. Prieskumy týždeň po voľbách ukazujú, že SYRIZA by získala až 27 percent, oproti 17, ktoré mali vo voľbách. Voľby tak strane vyhovujú.
A z Tsiprasa musia mať v Bruseli aj Berlíne ťažkú hlavu. Jeho strana považuje hrozby zo strany Nemecka, že eurozóna by návrat Grécka k drachme prežila, za bluf.
„Nielenže nás nevykopnú, budú nás prosiť, aby sme si vzali tie peniaze,“ povedal podľa Reuters ich politik Dimitris Stratoulis, podľa ktorého by tak riskovali rozšírenie krízy.
„Bežní ľudia chcú s nimi súhlasiť. Mnohí si myslia, že koniec eura je len klamlivá propaganda,“ tvrdí grécky novinár z novín To Vima Panos Papadopoulos.
Dôchodky naspäť
Alexis Tsipras žiada od európskych partnerov návrat k pôvodnej výške dôchodkov a miezd.
„Dôležité je, aby sa zmenilo smerovanie Európskej únie,“ dodal pre americkú CBS s tým, že by sa mali zaviesť eurobondy a Európska centrálna banka by mala požičiavať priamo štátom.
Okrem toho chce strana znárodniť banky a je otvorená aj možnosti neplatiť veriteľom.
Jeden ich politik povedal, že štát by mohol skonfiškovať úspory v bankách nad 20-tisíc eur.
„Sú za štátom kontrolovanú ekonomiku,“ dodal pre Financial Times analytik Loukas Tsoukalis, ktorý Tsiprasa prirovnal k venezuelskému Hugovi Chávezovi.
Ak sa vláda nevytvorí a nové voľby dopadnú podľa prieskumov, práve grécky Chávez sa môže stať premiérom.