Haifa 20. augusta (TASR) - Internetové vydanie izraelského denníka Haarec dnes uverejnilo článok bývalého ministra zahraničných veci a ambasádora v USA Mošeho Arensa o vplyve postojov amerického prezidenta Georgea W. Busha na dianie na Blízkom Východe.
Podľa Arensa do sféry medzinárodných vzťahov nepozorovateľne preniká nová politická kultúra. Dávno sú preč časy, keď si USA mysleli, že je vhodné pomáhať Saddámovi Husajnovi pri jeho agresii voči Iránu, keď sa vtedy ešte francúzsky premiér Jacques Chirac rozhodol dodať Husajnovi jadrový reaktor a najnovšie modely zbraní a keď Washington kritizoval Izrael za zničenie tohto reaktora.
Dávno zabudnuté sú časy, keď bol Jásir Arafat oslavovaný ako bojovník za slobodu, keď robil leva spoločnosti vo svetových metropolách a keď bol vyznamenaný Nobelovou cenou mieru. A kto si spomenie na komplimenty, ktorými kedysi zasypával izraelsky premiér Ehud Barak sýrskeho diktátora Háfiza Asada alebo na nádeje vkladané do iránskeho prezidenta Chatámího, ktorý mal priviesť fundamentalistický Irán do spoločnosti civilizovaných národov?
Potom prišiel prezident Bush a 11. september a všetko sa zmenilo. Bush začal pomenúvať veci pravými menami a roztrhal závoj pokrytectva, ktorý charakterizoval postoj sveta k blízkovýchodným diktátorom.
Podľa Arensa udalosti z 11. septembra ukázali svetu škaredú tvar islamského extrémizmu. Rok predtým v septembri 2000 začal svoju teroristickú vojnu proti Izraelu Jásir Arafat. Stovky nevinných civilistov sa stali obeťami palestínskych samovražedných útočníkov. Útoky al-Káidy na Ameriku ukázali, že za oboma udalosťami je ten istý druh šialenstva. Začalo byť jasné, že terorizmus - zabíjanie nevinných - sa nedá ospravedlniť. Nikto to nepovedal lepšie a autoritatívnejšie ako prezident USA.
Arens ďalej píše, že Bushov jasný postoj k potrebe bojovať proti terorizmu dáva izraelskej vláde potrebnú dôveru na zasiahnutie centier terorizmu na územiach pod správou palestínskej autonómie. Operácie izraelskej armády v mestách a dedinách rozdrvili teroristickú infraštruktúru a značne obmedzili palestínske teroristické aktivity. Zároveň ukázali, že vojenské akcie môžu byť v boji proti terorizmu efektívne.
Volanie Georgea Busha po novom palestínskom vedení viedlo k debate v arabskom svete, domnieva sa Moše Arens a tvrdí, že mnohí dospeli k záveru, že Arafatova stratégia priniesla Palestínčanom len ruiny a ničenie.
Najdôležitejším výsledkom Bushovej politiky sú však podľa Arensa rokovania medzi samotnými Palestínčanmi o potrebe zastaviť teror proti Izraelu, pretože sami vidia, že je to kontraproduktívne. Dokonca, aj keď ešte nie je jasné, akým smerom sa tieto rokovania poberú, je to počiatok kolapsu palestínskeho teroru. To by mohol byť prvý krok k palestínskoizraelskému dialógu a prielom v riešení celého konfliktu.
(spolupracovníčka TASR Jana Mikušová) vk ed