Abuja 20. augusta (TASR) - Poradca nigérijského prezidenta Oluseguna Obasanja pre záležitosti žien Titi Ajanaku označil dnes za nespravodlivé voči ženám islamské právo šariát, na základe ktorého môžu byť ženy usvedčené z cudzoložstva odsúdené na trest smrti.
Islamský odvolací súd v severonigérijskej Funtue v pondelok potvrdil trest smrti ukameňovaním pre 30-ročnú Aminu Lawalovú, obvinenú z cudzoložstva. Podľa rozhodnutia súdu by sa poprava mohla uskutočniť najskôr v januári 2004. Lawalovej právni zástupcovia sa mienia odvolať proti verdiktu, ktorý prezident Obasanjo zatiaľ oficiálne nekomentoval.
Tridsaťročnú ženu odsúdil v marci islamský súd na smrť za to, že porodila tretie dieťa napriek tomu, že bola rozvedenou matkou dvoch detí. Lawalová v júli oznámila, že sa chystá zosobášiť s novým mužom svojho života. Pritom je už druhou Nigérijčankou, ktorú odsúdili na absolútny trest za rovnaký delikt.
Odvolací súd v nigérijskom štáte Sokoto koncom marca zrušil obvinenia a oslobodil 25-ročnú Safíju Husajníovú, ktorej hrozil trest smrti ukameňovaním za cudzoložstvo. Husajníová, rozvedená matka piatich detí, minulý rok porodila dcéru a koncom roka podala na islamskom súde žalobu na suseda, ktorý ju vraj znásilnil.
Nižší súd však jej žiadosť odmietol, uznal ju vinnou z cudzoložstva a v októbri minulého roku odsúdil na ukameňovanie. Žena obvinenia zo znásilnenia v januári stiahla s tým, že otcom dieťaťa je jej bývalý manžel. Podľa islamského práva šaríja ženu nemožno označiť za cudzoložnicu, ak do siedmich rokov po rozvode porodí dieťa, ktorého otcom je bývalý manžel.
Verdikt v kauze Lawalová odsúdila dnes ako barbarský čin ústami vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Javiera Solanu Európska únia i Európska komisia, ku ktorej sa pridali organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International a Human Rights Watch a celý rad západných politikov. Právnici z Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Španielska vyzvali nigérijskú vládu, aby v prípade intervenovala.