KÁHIRA, TEL AVIV. Medzinárodné novinárske organizácie kritizujú zaobchádzanie s novinármi v Egypte.
S blížiacimi sa prezidentskými voľbami bude útokov na žurnalistov, ale aj na občiansku spoločnosť pribúdať. Analytici hovoria, že vojenská vláda cíti, že stráca vplyv, a preto je ešte represívnejšia.
V Egypte novinárov, ale aj blogerov bežne zatýkajú, bežne ich stavajú pred vojenské súdy, mažú im fotografie a dokonca ich aj bijú. Pri poslednej vlne zatýkania po protestoch pred ministerstvom obrany skončilo pred súdom najmenej deväť novinárov. Najmenej 11 zbili vojaci. Oznámila to organizácia Reportéri bez hraníc.
V Egypte stále platí zákon z roku 1966, ktorý umožňuje postaviť civilistu pred vojenský súd za napadnutie alebo urážku príslušníka armády. V minulosti sa toto ustanovenie masívne zneužívalo a posledné čísla ukazujú, že aj v súčasnosti je to bežná taktika na zastrašovanie.
Od jari minulého roka, keď moc v Egypte po páde prezidenta Husního Mubaraka prebrala armáda, postavili pred vojenský súd asi desaťtisíc civilistov. Blogerov, občianskych aj náboženských aktivistov, ale aj bežných občanov, ktorí sa dostali do potýčok s armádou.
Hoci nový egyptský parlament pred pár dňami jemne upravil zákon o vojenských súdoch, armáda má stále veľké možnosti umlčať odpor. Útoky na novinárov sa napriek protestom organizácií na ich ochranu zrejme budú stupňovať.
Mediálni analytici už teraz hovoria, že stupeň zastrašovania a cenzúry je v Egypte rovnaký ako za Mubaraka. A vzťahuje sa na domáce, ako aj zahraničné médiá.