Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ, BRATISLAVA. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa vo štvrtok lúčil s ministrami a prijal demisiu vlády. Po vyše troch desaťročiach v politike odchádza na politický dôchodok, no nebude to pokojný odpočinok.
Korupčné prípady
Bez prezidentskej imunity, ktorá mu vyprší v polovici júna, bude chodiť po súdoch. Vo viacerých korupčných prípadoch má vystupovať ako svedok, ale môžu ho aj obviniť.
Zrejme najvážnejším obvinením je nelegálne financovanie jeho kampane v roku 2007 miliardárkou Liliane Bettencourtovou. V prípade je obvinený pokladník kampane a podľa viacerých svedkov si mohol vysokú hotovosť prebrať sám Sarkozy.
Odsúdené hlavy štátu
Jacques Chirac (1995 - 2007): obľúbený exprezident vlani dostal dva roky podmienku za spreneveru a zneužitie dôvery v úrade starostu spred 15 rokov.
maršal Pétain (1940 - 1944): líder kolaborujúci s nacistami dostal v roku 1945 trest smrti za velezradu. Neskôr ho zmiernili na doživotie.
Vypočúvaniu sa nevyhne ani v prípade Karáčí, kde sa peniaze z predaja zbraní Pakistanu mali použiť na prezidentskú kampaň Edouarda Balladura v roku 1995.
V prípade sú obvinení dvaja jemu blízki ľudia. Sarkozy bol hovorcom kampane aj jeho ministrom financií.
Súdy sa oňho budú zaujímať aj v prípade sledovania novinárov denníka Le Monde tajnou službou, aby odhalili ich zdroj v afére Bettencourtovej.
Ak by Sarkozy nasledoval svojho predchodcu Jacqua Chiraca, nemá sa čoho obávať.
Chiracov prípad platieb členom jeho strany za neexistujúce pracovné miesta v 90. rokoch, keď bol starostom Paríža, sa vliekol a nakoniec radnica odstúpila od žaloby.
Chiraca odsúdili za spreneveru a zneužitie dôvery nakoniec vďaka občianskym aktivistom, aj to len na podmienku.
Pauza s rodinou
Sarkozy sa chce podľa svojich blízkych vrátiť k právnickej praxi. Ešte predtým chce odísť na dovolenku a venovať sa manželke a 7-mesačnej dcére Giulii.
„Otvára sa predo mnou nová éra. Treba akceptovať zmenu. Keď to človek nedokáže, znamená to, že je starý a ja sa cítim mladý,“ povedal. Má 57 rokov a do dôchodku (ktorého spodnú hranicu zvýšil z 60 na 62 rokov) ešte minimálne päť rokov.
Prezidentský dôchodok 6000 eur v hrubom, ku ktorému v prípade členstva vo výbore pre ústavu pribudne 11 500 eur, by mu mal stačiť na pohodlný oddych. Prezident sa však dlho odpočívať nechystá. Ako povedal v roku 2008, po odchode z politiky chce „zarábať peniaze“.
Carla sa vráti na turné
Prvá dáma bola módnou ikonou. Teraz sa chce vrátiť k hudbe i filmu.
PARÍŽ, BRATISLAVA. So Sarkozym sa Francúzi lúčia ľahko, no prvá dáma si mnohých získala. Carla Bruniová sa zo známej modelky a speváčky, ktorá tvrdila, že monogamia ju nudí, stala prvou dámou, ktorej štýl a eleganciu obdivovali všade, kam sa pohla.
Mala aj neprajníkov. Zlomyseľné komentáre pre rýchlu svadbu s čerstvo rozvedeným prezidentom v roku 2008 pokračujú aj po jeho prehre vo voľbách. Rieši sa, či ho teraz neopustí.
Pozrite si galériu módneho portálu Fashionista venovanú francúzskej prvej dáme.
Bruniová, ktorá nedávno porodila Sarkozymu dcéru Giuliu, neplánuje dlhú materskú dovolenku. Ohlásila, že sa chce vrátiť na turné a na jeseň vydať nový album. Okrem toho sa špekuluje, že môže opäť účinkovať vo filme – o svojej milionárskej rodine. Ako prvá dáma si zahrala vo filme Woodyho Allena Polnoc v Paríži.
Bruniovej nástupníčka Valérie Trierweilerová sa módnou ikonou stať nechystá. Je skôr stroho profesionálna a drahí dizajnéri jej nie sú blízki. „Nevybrala som si verejný život. No prispôsobím sa,“ povedala Trierweilerová pre Paris Match.
FOTO - SITA/AP
Ela Rybárová
Francúzskym premiérom bude asi nemčinár
Favoritom na predsedu vlády vo Francúzsku je germanofil Jean-Marc Ayrault.
PARÍŽ, BRATISLAVA. S nastupujúcim francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom mal podobnú kariéru v socialistickej strane a sú si blízki. Favoritom na post francúzskeho premiéra je muž, ktorý by mohol vyžehliť spory s Nemeckom v otázke úsporných opatrení.
Dlhoročný šéf klubu socialistov v parlamente, 62-ročný Jean-Marc Ayrault je podľa viacerých zdrojov favoritom na druhého muža Francúzska. Pragmatický starosta severozápadného mesta Nantes je bývalým učiteľom nemčiny a k susednému štátu má blízko.
Umiernený socialista má väčšie šance stať sa premiérom ako ľavicovejšia šéfka socialistov Martine Aubryová a exministerka práce, ktorá presadila 35hodinový pracovný týždeň. Ako vážny kandidát sa spomína aj Hollandov ekonomický poradca a exminister financií Michel Sapin.
Meno premiéra Hollande sľúbil povedať v utorok, v deň inaugurácie. V ten istý deň odlieta na prvú zahraničnú cestu do Berlína.
Ayrault a Aubryová.
FOTO - TASR/AP
Ela Rybárová