Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania vo štvrtok o 17:46
WASHINGTON, BRATISLAVA. Barack Obama ešte pred dvoma rokmi tvrdil, že jeho názory na manželstvá homosexuálov sa „vyvíjajú“. Odmietol ich priamo podporiť či zavrhnúť.
Ako píše BBC, s médiami postupoval podľa podobných pravidiel , aké donedávna platili pre homosexuálov v armáde. Don't ask, don't tell – médiá sa na to nepýtali a on im nič nehovoril.
Poradili mu aj dcéry
Šesť mesiacov pred novembrovými prezidentskými voľbami však Barack Obama prekvapil. V narýchlo vybavenom rozhovore pre televíziu ABC prezident povedal, že manželstvá homosexuálov a lesbičiek podporuje.
Spravil tak vôbec ako prvý americký prezident v dejinách. V krajine, kde je verejná mienka rozdelená a takmer každý rok o tom niekde ľudia rozhodujú v referende, je to veľká vec.
„Myslím si, že osoby rovnakého pohlavia by mali mať právo sa sobášiť. V minulosti som v tom váhal aj preto, že som si myslel, že registrované partnerstvá by mohli stačiť,“ povedal Obama.
Presvedčili ho rozhovory s homosexuálmi v jeho štábe, aj s rodinou – manželkou Michelle a dcérami. „Sashe a Malii nedávala zmysel (táto nerovnosť), a aj to zmenilo môj pohľad,“ dodal Obama.
Uškodí mu to v kampani?
Tých, čo sú proti sobášom, môže upokojiť, že ide len o vyhlásenie. O manželstvách homosexuálov rozhodujú jednotlivé štáty.
Zatiaľ ich povoľuje osem štátov a Washington, DC. Medzi nimi je napríklad liberálny New York či Massachusetts, ale aj konzervatívna Iowa. Ďalších 31 štátov ich zakazuje ústavou alebo zákonom. Severná Karolína sa k nim pridala v utorok, keď zákaz sobášov schválila v referende.
Pre Obamu je otvorená podpora homosexuálov pred voľbami riskantný krok. A to napriek tomu, že ich podpora v spoločnosti stúpa. Kým pred 16 rokmi bolo proti sobášom homosexuálov 68 percent ľudí, teraz je to asi 50 ku 50.
„Je veľa neistých voličov s konvenčným pohľadom na sexualitu. Tiež mnoho katolíckych hispáncov, ktorí môžu demokratom chýbať. Áno, podporuje ich 53 percent, ale veľa z nich sú mladí ľudia, ktorí sú najlenivejší voliči,“ napísal pre Los Angeles Times David Horsey.
Obamov republikánsky súper Mitt Romney je proti manželstvám a výhrady má aj k registrovaným partnerstvám. Rozdelenosť v americkej spoločnosti aj politike tak zaručuje, že tohtoročná kampaň po Obamovom priznaní už nebude len o ekonomike.