DUBAJ, BEJRÚT. Najmenej sedem príslušníkov milícií lojálnych prezidentovi Bašárovi Asadovi zabili sýrski povstalci pri útoku na predmestí Damasku. Informovali o tom opoziční aktivisti.
Autobus s členmi milícií zničili strely z raketometu, keď prechádzal cez predmestie Irbín, povedal aktivista Muhammad Saíd telefonicky pre tlačovú agentúru Reuters.
Vojaci podľa neho následne uzavreli okolie a tanky pri streľbe vážne poškodili päťposchodovú budovu, ktorá však bola prázdna.
Povstalci pri meste Dará odpálili nálož v tesnej blízkosti konvoja pozorovateľov OSN. Prí výbuchu utrpelo zranenia šesť vojakov.
Útok bol namierený proti vozidlu armády. Žiaden z vojenských pozorovateľov zranenia neutrpel, povedal v Ženeve hovorca medzinárodného sprostredkovateľa Kofiho Annana.
Pan odsúdil výbuch
Bombové útoky vrátane explózie, ktorá zasiahla konvoj s pozorovateľmi OSN, vyvolávajú pochybnosti o dodržiavaní prímeria v Sýrii.
Vo vyhlásení to uviedol generálny tajomník OSN Pan Ki-mun prostredníctvom svojho hovorcu.
Podľa Martina Nesirkyho síce neexistujú dôkazy, že útok bol zameraný priamo proti pozorovateľskej misii, podobné incidenty však vyvolávajú znepokojenie a môžu mať priamy dopad na budúcnosť pozorovateľskej misie.
Pan zároveň útok ostro odsúdil a opäť vyzval obe strany sýrskeho konfliktu, aby dodržiavali prímerie.
Povstalci hrozia obnovením útokov
Miestni obyvatelia predtým informovali, že pri cezhraničnej streľbe sýrskych vojakov smerom do Libanonu zahynula ráno 75-ročná žena, pričom jej dcéra utrpela zranenia.
Podľa obyvateľov a lekára v libanonskom meste al-Káa zasiahli strely 75-ročnú ženu do hlavy a jej dcéru do brucha, keď sedeli pri miestnej mešite.
Veliteľ hlavnej ozbrojenej povstaleckej skupiny v Sýrii pohrozil obnovením útokov na vládne jednotky s tým, že sa už nemôže nečinne prizerať, ako vláda naďalej zakročuje proti protestom.
Informovali o tom panarabské noviny Ašark al-Awsat.
Vyhlásenie šéfa Slobodnej sýrskej armády plukovníka Rijáda Asaada je ďalším úderom pre Spojenými národmi sprostredkovanú dohodu o prímerí, z ktorej porušovania sú obviňované obe strany.
"Nebudeme stáť so založenými rukami, pretože nemôžeme len čakať, pokým zabíjanie, zatýkanie a ostreľovanie pokračuje napriek prítomnosti pozorovateľov (OSN), z ktorých sa stali kriví svedkovia," citovali Asaada noviny sídliace v Londýne.
"Naši ľudia tiež žiadajú, aby sme ich bránili, keď Bezpečnostná rada nepodniká žiadne vážne kroky, čo dáva režimu príležitosť páchať ďalšie zločiny," povedal Asaad.
Dodal, že jeho skupina vypracovala novú stratégiu s cieľom zefektívniť svoje útoky.
Ozbrojená opozícia voči vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada je veľmi roztrieštená a niektoré radikálne skupiny uvádzajú, že nebudú prijímať rozkazy od Asaada, ktorého Slobodná sýrska armáda je zložená najmä z dezertérov vládnych ozbrojených síl.
Annan: Situácia sa nezlepšuje
Medzinárodný vyjednávač v Sýrii Kofi Annan povedal, že násilie v krajine zostáva na "neprijateľnej úrovni" a varoval, že prijatý mierový plán je poslednou šancou krajiny na odvrátenie hroziacej civilnej vojny.
Annan zdôraznil, že stále je nádej na zlepšenie situácie a prítomnosť pozorovateľov OSN má upokojujúci vplyv na sýrsku krízu, počas ktorej už od jej vypuknutia v marci 2011 zahynulo najmenej 9000 osôb.
"Existujú vážne obavy, že v krajine by mohla vypuknúť občianska vojna, ktorej následok by bol desivý," povedal Annan novinárom na tlačovej videokonferencii v Ženeve po skončení zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.
Pozorovateľská misia je podľa Annana jediná zostávajúca šanca na stabilizáciu krajiny.